Мурињо му вети на Саутгејт: Кејн нема да игра во контролните на Тотенхем

Сподели со своите пријатели

Размената на забелешки меѓу менаџерот на Тотенхем, Жозе Мурињо и селекторот на Англија, Герет Саутгејт за напаѓачот Хари Кејн продолжува со полна сила.

Loading...

Тотенхем игра во тесен циклус на игри од почетокот на сезоната и Мурињо го повика Саутгејт да му даде пауза на Кејн за некои од натпреварите на англиската репрезентација овој месец – контролна на натпреварите на Велс и Лигата на нации против Белгија и Данска.

Саутгејт изјави дека е загрижен и за физичката состојба на Хари Кејн и го повика Мурињо да го задржи капитенот и да го задржи во форма за Европското првенство, кое беше одложено за следната година.

Хари Кејн постигна „хет-трик“ за триумфот на Тотенхем над Макаби Хаифа со 7-2 – трет натпревар на „петлите“ во последните пет дена.

– Овој натпревар беше фундаментален за нас затоа што на клубот ќе му донесе неколку милиони фунти и затоа што се квалификувавме за групната фаза на турнирот во кој сакаме да победиме. А што се однесува до мојот пријател Гери, можам да му ветам дека до крајот на сезоната Хари Кејн нема да игра во контролна на Тотенхем, изјави Мурињо.


Leave a Reply