Квалитетот на сонот и се*сот зависат од тоа каде ви е поставен креветот

Сподели со своите пријатели

Откако ќе го поставите креветот во согласност со основните правила на фенг шуи, на располагање имате помали прилагодувања што ќе ја подобрат енергијата на вашата спална соба.

Loading...

Според теоријата на фенг шуи, важно е да се обрне внимание на деталите во вашата околина, затоа што ова ви дава можност да создадете простор што го поддржува вашиот личен раст и трансформација.

 

 

Фенг шуи за немажените: Вредни совети за девојки кои живеат сами!

Спалната соба е место на кое има потреба од посебно внимание и енергетски се освежува доколку е потребно.

Положбата на креветот може во вас да потикне чувство на сигурност, рамнотежа и стабилност, но исто така да го подобри вашиот сексуален живот и блискост.

Loading...

Како да го поставите креветот според правилата на фенг шуи и да добиете максимална позитивна енергија, објасни архитектот и овластен советник за фенг шуи Енџи Чо.

Кои подароци според фенг шуи не треба да чувате во домот?

– Има нешто во фенг шуи наречено „заповедна положба“. Ако седите во кревет со грб потпрени, сакате да ја видите вратата од спалната соба дијагонално, никако не наспроти вас или во иста линија, објаснува таа.

Таа истакна дека луѓето знаат да се чувствуваат несигурни кога не ги гледаат вратата од кревет, тие потсвесно се плашат дека некој може да влезе во собата, а тие не би го виделе. Ако имате мала спална соба и не можете да го поставите креветот за да можете да ја видите вратата, има и други опции.

„Ако не можете да го поставите креветот на начин што ви дава оптимален поглед на вратата, поставете огледало за да можете да го видите одразот на вратата додека сте во кревет“, вели Чо.

 

 

Loading...

Фенг шуи совети: Како да привлечете среќа во вашиот дом?

Главата треба да биде кон ѕидот бидејќи создава чувство на сигурност и добро е да се стават ноќници или ламби на десната и левата страна на креветот. Ако креветот е во средината на просторијата и не е поставен наспроти ѕидот, создава чувство на лебдење во средината на просторијата, а со тоа и несигурност кај луѓето.

Креветот никогаш не треба да се поставува директно под прозорецот, особено ако спалната соба е на приземје –  ова создава чувство на несигурност.

Откако ќе го поставите креветот во согласност со основните правила на фенг шуи, имате помали прилагодувања што ќе ја подобрат енергијата во спалната соба.

Делува страшно, но според фенг шуи носи многу пари

Прво на сите, погрижете се под вашиот кревет да има помалку работи и неред под креветот, идеално би било да нема ништо затоа што ништо не го блокирало протокот на енергија додека спиете.

Евентуално, под креветот чувајте меки и проѕирни работи како што се постелнина и перници, но никогаш не остри и тврди, како што се книги, куфери, чевли, кутии…

Што се однесува до ткаенината, Чо препорачува органски, нетоксични материјали за постелнина.

Loading...

Зошто според фенг шуи во спалната соба не треба да имате огледало?

 

 

Идеални бои за спалната соба се оние кои делуваат смирувачки и заздравувачки како сини и зелени, земјени тонови и малку жолти.

Чо е обожавател на белата боја поради создавање чувство на свежина. Таа забележува дека црвената е добра за стимулирање на страста во спалната соба, но премногу енергична и го саботира квалитетниот сон, пренесува mindbodygreen.com.

Loading...

Таа напомена дека позицијата на креветот влијае и врз љубовната врска.

„Симетријата и постоењето отворен простор од двете страни на креветот одржува рамнотежа во врската“, објасни таа.

Доколку сакате паричник полн со пари, внимавајте на овие детали!

Исто така, ако сакате да внесете позитивна енергија во вашиот љубовен и сексуален живот, отстранете ги сите семејни фотографии и призори на духовни божества од спалната соба. Таа соба треба да претставува интимност и мир.

Покрај тоа, важно е да бидете сигурни дека воздухот во просторијата не е застоен. Проветрувајте го вашиот дом често, особено наутро по будењето, така што лошата енергија излегува и позитивата влегува во куќата, а со тоа и во просторот каде што спиете и каде водите љубов.

Loading...