Казахстан нема да и помогне на Русија да ги заобиколи санкциите на ЕУ и САД

Сподели со своите пријатели

Казахстан ветува дека нема да и помогне на Русија да ги заобиколи санкциите, пренесува Интерфакс.

Loading...

„Казахстан нема да биде средство за заобиколување на санкциите на САД и ЕУ против Русија“, рече Тимур Сулеименов, економист и прв заменик-шеф на претседателската администрација на Казахстан, во интервју за Еурактив.

 

Украина: Русија остана без 17.700 војници во инвазијата

 

Официјалниот претставник рече дека дошол во ЕУ за „да им покаже на нашите европски партнери дека Казахстан нема да биде алатка за заобиколување на санкциите на САД и ЕУ против Русија“.

„Ќе се придржуваме до санкциите. И покрај тоа што сме дел од економската унија со Русија, Белорусија и други земји, ние сме и дел од меѓународната заедница. Затоа, последно што сакаме е Казахстан да биде подложен на секундарни санкции од САД и ЕУ“, нагласи Сулеименов.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Макрон ја помести најавената посета на Украина за март

Во исто време, според него, Казахстан „ќе продолжи да инвестира во Русија и да привлекува инвестиции за Русија: нашата економија не функционира поинаку“.

Loading...

 

Украинците ја потиснуваат руската војска северно од Киев, тврди Украина

 

Но, ќе се потрудиме да ја контролираме санкционираната стока. Ќе дадеме се од себе да ги контролираме сите инвестиции во Казахстан од лица или организации кои се под санкции, а тоа сакавме отворено да им го пренесеме на Европејците. Да покажеме дека имаме систем, а овој систем, за жал, ќе остане уште долго време“, рече тој.