Украинците ја потиснуваат руската војска северно од Киев, тврди Украина

Сподели со своите пријатели

Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, денеска изјави за Ројтерс дека украинските сили ја туркаат руската армија североисточно и северозападно од главниот град Киев.

Loading...

Но, руските сили сега се обидуваат да го опколат Чернихив, град во северна Украина, рече советникот на Зеленски.

 

Нова експлозија во рускиот град Белгород, Украина не потврди, но и не негираше вмешаност (ФОТО)

 

Арестович додаде дека опколениот град Мариупол продолжува да се спротивставува на руските напади и покрај повеќенеделното бомбардирање.

Да потсетиме, Мариупол претрпе најтешки напади од сите украински градови и беше целосно уништен.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вдовицата на Алексеј Навални ангажирала телохранител: Не се плашам, но...