Украинците ја потиснуваат руската војска северно од Киев, тврди Украина

Олексиј Арестович, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, денеска изјави за Ројтерс дека украинските сили ја туркаат руската армија североисточно и северозападно од главниот град Киев. Loading… Но, руските сили сега се обидуваат да го опколат Чернихив, град во северна Украина, рече советникот на Зеленски.   Нова експлозија во рускиот … Continue reading Украинците ја потиснуваат руската војска северно од Киев, тврди УкраинаПрочитај повеќе