Факти за планетата Земја кои ќе ве остават без здив!

Сподели со своите пријатели

Дали знаевте дека секоја секунда се раѓаат четири бебиња во светот и дека океаните кријат скоро 200 илјади различни вируси?

Со повеќе од 200 земји и повеќе од 7,5 милијарди луѓе, оваа наша планета е навистина уникатно место.

Loading...

10 интересни факти за интелигенцијата на животните кои не сте ги знаеле

Ви ги претставуваме 33-те најинтересни факти за нашата планета што ќе ве остават без здив!

Целото светско население би можела да се насели во Лос Анџелес.

Најлутата чили пиперка во светот може да ве убие.

Франција е најпосетуваната земја во светот.

Најгусто населениот остров е голем како два фудбалски игралишта (Санта Круз де Изолте во Колумбија).

Интересни факти за соништата: Просечно во животот сонуваме 6 години

Канарските острови се именувани по кучиња (Ислас Канаријас значи остров на кучиња).

Loading...

Три држави во светот не го користат метричкиот систем (Либерија, Мјанмар и САД).

Најдолго име на место во светот има 85 букви (Ова е место наречено Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu во Нов Зеланд).

Секоја секунда се раѓаат четири бебиња во светот.

Најниската температура досега измерена во светот е -97,7 степени (во Антарктикот за време на истражувањето помеѓу 2004 и 2016 година).

Озонскиот слој ќе биде целосно обновен за 50 години.

Постојат 4 квадлиони бактерии на планетата Земја (1 квадрилион = 1.000.000.000.000.000.000.000).

Наутро сме повисоки од навечер: 18 неверојатни факти за нашето тело!

Луѓето кои живеат моментално на земјата претставуваат само околу 7% од вкупниот број на луѓе што некогаш живееле.

Мухамед е најчестото машко име во светот (го носат околу 150 милиони мажи, благодарение на исламската традиција да се даде ова име на првиот машки наследник).

Само две земји во светот имаат виолетова боја на своите знамиња (Никарагва и Доминиканска Република).

Loading...

90% од руралното население во светот живее во Африка и Азија.

Најскапата монета на светот била продадена за 7 милиони долари (американска златна монета од 1933 година во вредност од 20 долари, која никогаш не влегла во масовна употреба).

11 факти за вашето тело, кои не ги знаевте

Јужен Судан е најмладата земја во светот (стекна независност во 2011 година).

Повеќе од 52% од светската популација е под 30-годишна возраст.

Loading...

Луѓето постари од 60 години сочинуваат околу 12,3% од светската популација.

Постојат повеќе од 24 различни временски зони во светот.

Шведска е земја со најмногу острови во светот (дури 221.800).

Дури 43 земји во светот сè уште имаат кралско семејство.

Сите панди што постојат во светот потекнуваат од Кина.

Loading...

Неверојатни факти за Месечината кои не сте ги знаеле

Канада поседува дури 9% од светските шуми.

Црвенокосата келеа е најчестата птица во светот.

Повеќето луѓе во светот зборуваат мандарински кинески (за 950 милиони луѓе ова е нивниот мајчин јазик).

Околу еден од 200 мажи е директен потомок на Џингис Кан.

Loading...

Точно 41 земја во светот го признаваат знаковниот јазик како официјален.

Фејсбук има повеќе корисници отколку САД, Кина и Бразил што имаат жители заедно.

Ако сите мравки во светот се соберат, тие ќе бидат тешки како и сите луѓе во светот.

Факти за мачките кои не сте ги знаеле, а научно се потврдени

Постојат речиси 200 000 различни видови на вируси во океаните.

Loading...

Токио е најголемиот град во светот, со 37 милиони жители.

Во просек, две лица умираат секоја секунда во светот.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *