Музика (Page 23)

Сподели со своите пријатели

Кумановецот Мартинијан Кириловски успешно се пласираше во големото финале на овогодинешното издание на српското музичко натпреварување „Ѕвездите на Гранд“. Loading… Вчера беше последното снимање пред големото финале, при што 23-годишниот кумановец успешно влезе меѓу најдобрите кандидати. Под менторство на Јелена Карлеуша тој ќе се бори за титулата „Ѕзвезда на Гранд“Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Код Ли е аутистично 22-годишно момче, а покрај тоа, за жал, оваа момче е слепо. Неговата мајка истакнала дека тој е роден забавувач и дека е пресреќен кога се занимава со музика. Loading… Неговото умеење на клавирот и ангелскиот глас, ги расплака сите во публиката, па дури и членови наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Песната може да ве пренесе во едно сосема друго време или друг дел од светот. Сега можете да ја слушате музиката стара 3.500 години. Loading… Најстарата позната песна во светот била химна на еден култ на Блискиот исток, а таблите на кои е запишана се пронајдени во древниот град УгаритуПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Нова студија покажала дека слушањето хеви метал помага во борба со негативните емоции кои одат со депресијата и анксиозноста. Loading… Лих Шарман од Универзитетот во Квинселд се занимава со истражување на влијанието на музиакта врз општеството и таа по работа со 39 лица на возраст од 18 до 34 годиниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ако мелодијата ја запaметиме по првото слушање големи се шансите дека ќе ја пееме во наредните 24 часа, а што повеќе се трудиме да ја заборавиме, тоа потешко ни оди. Зошто е тоа така? Loading… Досадната меолодија која постојано ја пееме всушност не ни е толку одбивна и колку даПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Гори“  е прва од неколкуте песни кои ќе ги чуеме оваа година од Тајзи, повторно во соработка со Балкатон продукција на Раста. Песната  е на македонски јазик и  како и секогаш е нешто различно и автентично од нашиот артист Драган Величковски Тајзи .Последно нешто од овој тим беше „Пабло“, песнаПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Евровизискиот тим на Северна Македонија, предводен од Тамара Тодевска, кој освои историско осмо место, кое е најголем успех на земјата на оваа музичко натпреварување, вчеравечер беше пречекан на скопскиот аеродром од семејството и фановите. Loading…  Тамара кратко се обрати пред присутните и рече дека се чувствува како победник. – ОчекувавмеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тамара Тодевска заврши на 8. место на 64то издание на Евровизија. Loading… Според поените на жири комисиите од 41 држава со вкупно освоени 237 гласови Северна Македонија е втора, а Шведска прва. Според гласовите од гледачите, Македонија освои вкупно 58 поени. Победник на Евровизија 2019 е Холандија.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

По седум години пауза, Македонија вечерва повторно е дел од големото евровизиско финале. Тамара Тодевска со песната „Proud“ и својот тим ќе се бори за најдобриот пласман кој Македонија го имала досега. Loading… Настапува како осма од вкупно 26 земји. Ова е 64то издание на Изборот за песна на Евровизија,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Тамара Тодевска вечерва како претпоследна ќе нстапи во втората полуфинална вечер од 64то издание на Евровизија, кое годинава се одржува во Тел Авив, Израел. Loading… Со песната „Proud“ Тамара и нејзиниот тим ќе се обидат да ги освојат симпатиите и срцата на европската публика. Според најпознатиот музички сајт Билборд, СевернаПрочитај повеќе