Музика

Сподели со своите пријатели

Андреа Коевска која вечерва ја претставуваше Македонија на 66то издание на Евровизија со песната „Circles“ не обезбеди влез во финалето. Loading… Влезница за финалната вечер која ќе се одржи во сабота во Торино, Италија обезбедија следните 10 држави: Белгија, Чешка, Азербејџан, Полска, Финска, Естонија, Австралија, Шведска, Романија и Србија. ВоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Андреа Коевска со песната „Circles“ вечерва ќе ја претставува Македонија на втората полуфинална вечер од годинешното издание на Евровизија кое се одржува во Торино, Италија. Loading… Под реден број 11 Андреа ќе настапи на 66то издание на оваа престижна музичка манифестација и покрај скандалите кои и оваа година беа неминовниПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Македонската Радио Телевизија, по инцидентот кој што се случи за време на официјалната церемонија за отворање на „Евросонг 2022“, кога нашата претставничка Андреа Коевска го фрли македонското знаме на тиркизниот тепих и по првичното Соопштение кое што беше објавено по реакциите на јавноста, детално ги разгледа сите аспекти за евентуалнотоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Според Spotify, Италија има големи шанси да го повтори успехот на Манескин на овогодинешното евровизиско издание во Торино. Loading… Spotify собра податоци за гледаноста и изведувачите кои се натпреваруваат, а Махмуд и Бланко, претставници на Италија, со песната „Бривиди“ се на самиот врв. Податоците на Spotify покажуваат дека настанот еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Оркестарот Калуш синоќа блесна во полн сјај на првата полуфинална вечер од натпреварувањето, со што ја оправда фаворитската улога и фактот дека највисоко котираат на сите обложувалници. Loading… Сепак, овој бенд кој на интересен начин ги спои хип хопот и традиционалниот украински звук, за многумина остана енигма поради непознавањето наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Македонската Радио Телевизија најостро го осудува потегот на нашата претставничка на „Песна за Евровизија 2022“, Андреа Коевска којашто за време на фотографирањето во Торино го фрли на земја државното знаме. Loading… Јавниот сервис на ниту еден начин не стои зад ваквото скандалозно однесување на нашата евровизиска претставничка, која со тојПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Започнаа првите проби за овогодинешното издание на Евровизија која се одржува во Торино, Италија. Се очекува настап на вкупно 40 држави поделени во две полуфинални вечери. Како и секоја година и оваа обложувалниците прогнозираат кој би можел да победи, а мора да се напомене дека во последните години го погодувалеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Колку пати сте слушнале песна што ви е врежана длабоко во меморијата иако можеби не ви се допаѓа премногу или дури и ве нервира? Некои овој феномен го нарекуваат „earworm“ што во превод би значело – ушен црв или глиста. Loading… – Во суштина, earworm или црв е вашиот мозокПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Секој хороскопски знак, заедно со сите свои одлики, има фаворит при избор на песни во кафана. Loading… Некои од нив се многу галантни, така што нема да жалат за денар даден на музика, некои не се склони да се „грабнат за џеб“, но ова е друга тема. Па, да видимеПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Извршниот одбор на ЕБУ ја донесе одлуката врз основа на денешната претходна препорака на раководното тело на Евровизија, Референтната група, врз основа на правилата на настаните и вредноста на ЕБУ. Loading… Препораката на Референтната група беше поддржана и од Телевизискиот комитет на ЕБУ. Одлуката ја одразува загриженоста дека, во светлинатаПрочитај повеќе