Музика

Сподели со своите пријатели

Дуа Липа во петокот го одржа својот прв интернет-концерт под наслов „Студио 2054“. На настанот таа вечер „присуствуваа“ повеќе од пет милиони луѓе, интернет-посетители од целиот свет. Loading… Виртуелниот концерт собра пет милиони прегледи за еден ден, а врската за гледање ќе биде достапна до недела до 23:59 часот. Концертот бешеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановецот Дарко Спејко денеска го објави видео записот за својот првенец кој го носи името „Калиенте“. Loading…     Песната е на српски јазик и издадена за една од моментално најпопуларните продукции на Балканот, „Балкатон Генг“. Музиката и текстот се креација на Спејко, а во аранжман на Иван Јованов.  Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претставничката на Франција, Валентина Тронел со песната „J’imagine“ („Си замислувам”), победи на меѓународниот натпревар за детска Песна на Евровизија 2020. Финалето се одржа вчера во Полска преку видео-конференциска врска. Loading… Според резултатите од гласањето на професионалното жири и публиката, песната доби 200 поени. Второто место го зазеде Казахстанката Каракат Башанова,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Поп-ѕвездата Бијонсе освои намногу – девет номинации за доделувањето на следните Греми награди. Меѓу нив и за песна на годината, како што објавија организаторите денес. Loading… Британската пејачка Дуа Липа, Тејлор Свифт и раперот Роди Рич имаат по шест номинации на 63-то издание на свеченоста. Добитниците ќе бидат објавени наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во Мајкрософт театарот во Лос Анџелес синоќа беа доделени Американските музички награди (АМА). Водителка на шоуто беше Тараџи Хенсон, a меѓу оние кои настапија, се Џенифер Лопез, Меган ди Сталион, Малума и други. Loading… Тејлор Свифт доби три награди – уметничка на годината, поп-рок изведувачка и најдобар музички спот, заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Џенифер Лопез ја сумираше 2020 година за своите обожаватели, кога се качи на сцената на доделувањето на Награди по избор на публиката на „Ентертејнмент“ вчеравечер. Loading… – О Боже, 2020 година не беше шега, нели? Мислам, пред 2020 година, бевме опседнати со освојување на оваа награда, ние кои бевме номинираниПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Кога ќе тргне првата нота од песмата која ја сакате, ви минуваат морници, очи полни солзи, песната ве „погодува“ во срцето… Телото реагира на моќта на музиката. Loading… Овие и други несвесни реакции се јавуваат поради наглото скокање на хормонот за среќа допамин во мозокот, така што телото доживува „физиолошкоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Една многу популарна алатка за преземање музика од платформата YouTube е укината! Loading… По бројните закани, RIAA (Recording Industry Association of America – Американско здружение на музичката индустрија) конечно ја принуди страницата GitHub да ја укине опцијата за преземање програми за преземање музика, видеа и друга содржина од социјалните мрежи,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Познатиот британски музичар Пол Мекартни на 11 декември годинава ќе го издаде својот албум „McCartney III“. Се работи за нова колекција песни напишани, отсвирени и продуцирани од поранешниот член на „Битлс“, точно половина век по неговиот прв соло-албум. Loading… Новиот албум е издаден од „Капитол рекордс“, а снимен во Сасекс,Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Американската поп-рок пејачка Мајли Сајрус најави албум којшто ќе содржи исклучиво преработки на песни од хеви метал групата „Металика“. Loading… – Работиме на албум со препеви на „Металика“ и во мигов сум зафатена со тоа. Јас сум пресреќна што при сѐ ова, сиве овие услови, можеме да работиме на нашата уметност… Отпрвин, идејатаПрочитај повеќе