Вести (Page 1,454)

Над шеесетина автобуси и околу 100 приватни патнички возила се најавени да тргнат од Куманово денес на големиот народен собир на ВМРО ДПМНЕ пред Собрание во Скопје, соопшти претседателот на ОК на ВМРО ДПМНЕ, Драган Петковски. Автобусите за превоз на членовите и симпатизерите на ВМРО ДПМНЕ и коалициските партии вечерваПрочитај повеќе

Македонија, Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина успеаја да воспостават свој регулаторен пазар и од 30-ти следниот месец, овие држави ќе можат меѓусебно да комуницираат по драстично намалени цени во роаминг, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски. Според потпишаната Спогодба помеѓу четирите држави, македонските државјани одПрочитај повеќе

Минатата недела царинските службеници открија повеќе обиди за криумчарење, при што привремено се задржани девизи, облека и обувки, репроматеријали, техничка стока и алат, цигари и фалсификати. Откриена е и една царинска измама. На граничниот премин Табановце, откриени се 98 употребувани и нови алати (употребувани хилти и леткуми и нови комплет нарезници, Прочитај повеќе

Loading...

Како што информира СВР Куманово, на 15.05.2015 година, околу 19,00 часот, во градскиот парк во Куманово од страна на пет непознати лица со употреба на физичка сила извршиле разбојништво над М.А. (25) и Б.А. (17), двајцата од Сирија, при што им одзеле рачен часовник, 500 евра и гардероба. Од странаПрочитај повеќе

Демократската партија на Србите во Македонија (ДПСМ) ќе го поддржи големиот народен собир што под мотото „Македонија силна“ што ќе се одржи вечерва пред Собранието на Република Македонија, во организација на ВМРО-ДПМНЕ и партиите од владеачката коалиција “За подобра Македонија“. – После само една година од убедливата победа на редовнитеПрочитај повеќе

Wizz Air, најголемата ниско-буџетна авио компанија во Централна и Источна Европа, ја објави својата нова категорија при купување на нивните авио билети.  “Плус билет” е додатна опција на Wizz Air-овиот “Основен билет” и вклучува поголема флексибилност за патниците. Loading… Како доплнување на авио билетот,  “Плус билетот” вклучува 32кг чек-ин багаж, поголем рачен багаж, аеродромскиПрочитај повеќе

Loading...

Како што информира ЈП Водовод, денес заради интервенции на водоводната мрежа, привремено без вода ќе бидат ул. Тоде Мендол, ул. Борко Танев и улица Вера Циривири. Според ЕВН, заради подобрување на квалитетот во електродистрибутивната мрежа, без електрична енергија ќе биде дел од улицата ЈНА. Loading…  

Инспектор за прифат – сменоводител во ПСОН Куманово, изречена му е мерка „парична казна“ во висина од 15% од месечната плата за три месеци. Според неделниот извештај за поведени дисциплински постапки, сменоводителот од Полициската станица за општа надлежност Куманово, започнал со преземање на мерки за расчистување на пријавени кривични дела,Прочитај повеќе

Под мотото „Македонија силна!“ вечер со почеток од 20 часот, пред Собранието на Република Македонија владејачката ВМРО-ДПМНЕ и партиите од коалицијата „За подобра Македонија“ ќе одржат голем народен собир. – Со собирот за поддршка на Македонија зад кој стои ВМРО-ДПМНЕ ќе покажеме дека оваа држава има народ со крената кичмаПрочитај повеќе

Loading...

Како што информира УХМР, во текот на вчерашниот ден, во одделни региони во попладневните и вечерните часови имаше појава на невреме со град,  силен ветер и со силни електрични празнења. Појава на град имаше во кичевскиот, крушевскиот, долненскиот, паланечкиот, кочанскиот, виничкиот, беровскиот и во  прилепскиот регион. Loading… Денес според синоптичаритеПрочитај повеќе