Локално (Page 920)

Сподели со своите пријатели

Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против Д.А. (26), С.А. (26), С.М. (26) и Ф.Т.(24), сите од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство“. Според СВР, на  13 ноевмри, во Куманово пријавените без повод и причина физички го нападнале З.Б. (55) удирајќи го соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

  Во Уметничката галерија вечерва со почеток во 19:30 часот ќе биде отворена првата самостојна изложба на Далибор Крстевски од Куманово. На својата прва самостојна изложба авторот ќе се претстави со повеќе од 30 дела, и тоа слики работени во комбинирана техника, како и неколку модни инсталации. Далибор Крстевски еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Македонскиот репрезентативец Марко Симоновски (191) отсега ќе ги брани боите на КК Куманово откако го потпиша договорот со кумановскиот клуб. Симоновски својата кариера ја започнува во  2007 година во екипата на КК Вардар од Скопје, додека во 2015,  за прв пат станува освојувач на Првенството, како член на МЗТ Аеродром. На крајот на ноември 2015Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Дури осум пати поголема загаденост е регистрирана утринава во скопската населба Лисиче, како и 7.7 пати поголема загаденост во Центар согласно параметрите достапни на веб апликацијата Мој воздух. Колкава е дали има загаденост во Куманово се уште е непознат факт за граѓаните, откако мерната станица со години стои расипана воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Мигрант од Бангладеш бил згрижен во Општа Болница Куманово на одделението за хирургија во текот на вчерашниот ден, откако пристигнал во ТЦ Табановце со нагмечување на главата, јавува Регионалниот центар за управување со кризи. По извршените здравствени прегледи, рентген и дадена терапија во дневната болница, мигрантот е вратен на пунктот.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Граѓаните кои не успеаја да ги доставатат барањата за легализација на бесправно изградени објекти, тоа може да го сторат и деновиве, односно до 31 март 2016 година, со оглед на пролонгирање на рокот и измените на Законот за легализација на дивоградбите, соопшти денес Лидија Ланг – Спасовска, раководител на Секторот за урбанизамПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

На дневниот ред на 46-та седница на Советот на Општина Куманово беше и усвојувањето на Буџетот за 2016 година околу кој советниците повторно ги кршеа копјата за тоа дали Буџетот е реален и одржлив како што тоа го тврди подносителот, во случај Секторот за финасии. Опозициските советници не дадоа поддршкаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јавната општинска установа Библиотека „Тане Георгиевски“ во текот на 2016 година планира збогатување на библиотечниот фонд со нови 4.500 наслови, според програмата предвидена за следната година, а која денес едногласно со 33 гласа „за“ беше прифатена од советниците. Успешната работа на установата денеска ги прими позитивните коментари и од советницитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ирена Илиевска, раководител на Секторот за финансии при Општина Куманово, во изјава за медиумите дадена по усвојувањето на општинскиот Буџет во рамки на одржаната седница на Совет на Општина Куманово, објасни детално на што и каде ќе се трошат предвидените средства во висина од една милијарда и седумстотини милиони денари.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Девет кумановски улици во 2016 година ќе се приклучат на гасоводната мрежа на ЈП „Куманово – гас“, според програмата за работа која денеска беше усвоена на 46-та седница на Советот на Општина Куманово. Најпрвин е предвидено копање ровови и нивно враќање во првобитна состојба  и тоа во должина од 4Прочитај повеќе