Локално (Page 921)

Сподели со своите пријатели

Во текот на последното деноноќие нема издадено ниту една потврда трански државјани за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил, информираат од Министерството за внатрешни работи. Ваквата ситуација е резултат на блокадата која од завчера ги остави бегалците во Грција, односно кај граничниот премин соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јавната општинска установа Библиотека „Тане Георгиевски“ – Куманово е побогата за нови 506 наслови во својата колекција. Половина од книгите се обработени и ставени на располагање на читателите, информира директорката Нада Ивановска, која потенцираше дека има набавено и стручна литература, но и сликовници за најмладите читатели од шеснаесет издавачки куќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Планинарката Чурим Долма Шерпа од Непал, вчеравечер беше во посета на Куманово, како гост на планинарското друштво „Козјак“ од Куманово.   Loading…   Шерпа инаку е запишава во Гинисовата книга на рекорди откако во мај 2012 година два пати за една недела се искачила на врвот на Монт Еверест иПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Вчера заврши зимскиот распуст за основците и средношколците во Република Македонија, а денес официјално започнува наставата во второто полугодие. Околу 270.000 ученици од целата држава денеска ќе ја продолжат учебната 2015/2016 година, односно 17.000 ученици од Куманово. Училиштата подготвени ќе ја започнат наставата, а во пресрет е и екстерното тестирањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Времето денеска ќе биде сончево  со мала до умерена облачност, која во текот на ноќта постепено ќе се зголемува, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Највисоката температура денеска во земјава ќе достигне од 0 до 6 степени. Во Куманово и околинатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вчера попладне околу 13:40 во селото матејче при сообраќајна незгода седумгодишно девојче од Матејче се здобило со тешки телесни повреди на Урегнтен центар – Скопје, информираат од Министерството за внатрешни работи. Имено вчера се случила сообраќајна несреќа на регионалниот пат Липково – Скопје, во која учествувале дваесет и тригодишниот Е.С.Прочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во изминатите 24 часа на територијата на Република Македонија влегле вкупно 2.300 странски државјани на кои им биле издадени потврди за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил, информираат од Министерството за внатрешни работи. Забележително е што бројката на мажите и децата кои добиел потврдиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според дневниот ред на  47-мата седница на Советот на Општина Куманово, која ќе се одржи во петок е можно да се донесе одлука за вработување на нови пожарникари во Територијалната против пожарна единица – Куманово. Имено советниците ќе треба да донесат одлука за давање согласност за предлог – одлука заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Според Јулијалнскиот календар денеска православните верници го празнуваат Свети Јован Крстител, кој се празнува на 20-ти јануари. Свети Јован Крстител е важен светец во христијанството, братучед на Исус Христос според евангелието на Лука и човекот којшто го крстил во реката Јордан. Со оглед дека оваа главна улога на Свети ЈованПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Во текот на вчерашниот ден,  во Општата Болница Куманово било примено лице од Сирија, кој првично пристигнал во Транзитниот центар Табановце, при што поради влошување на здравствената состојба со возило на Црвен крст бил транспортиран на Клиниката за кардиологија и нервното одделение во Скопје. По укажаната медицинска помош, лицето О.ФПрочитај повеќе