Ракомет (Page 36)

Сподели со своите пријатели

Кадетките на ЖРК Куманово претрпеа два несреќни порази на Ф4 турнирот во Охрид. Иако имаа се во своите раце во полуфиналето, сепак испуштија предност од два погодоци (22-20) и пенал при резултат (22-22). „Црвено црните“ сурово ги казнија неискористение прилики на кумановки и ја зграпчија шансата за пласман во финалето. НатпреваротПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градот Охрид ќе биде домаќин на завршниот турнир на четирите најдобри екипи во женската кадетска лига. Истиот ќе биде одигран во недела (02.04.2017 година), на кој ќе настапуваат и кадетките на ЖРК Куманово, Вардар СЦЈС, Металург, како и домашниот тим на Лихнид 2012 се екипите кои ќе се борат заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово бележат пораз на вчерашниот меч во рамките на женската ракометна лига на Македонија, кој на домашен терен го играа против екипата на Металург, откако по силната борба сепак беа совладани со резултат 34:26. Кумановки поведоа уште на самиот старт на натпреварот и добро го балансираа резултатот воПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен клуб Куманово вечерва со почеток од 19:00 часот на домашен терен во салата на ООУ „Христијан Тодоровски-Карпош“ ја пречекува екипата на ЖРК Металург во рамките на домашната женска ракометна Супер лига. Се очекува интересен борбен натпревар, Металург е моментално на прво место, нашиот тим на третото место штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарите на Куманово викендов претрпеа пораз во рамките на Првата машка ракометна лига откако на домешен терен беа совладани од составот на Партизан од Гевгелија со резултат 23:21. Лошиот старт на кумановските ракометари ги чинеше нов пораз, откако пораз претрпеа и на претходните два натправари од вториот дел од лигата.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако викендов ја објавивме изјава на првиот човек на градот Зоран Дамјановски во кој тој зборува за финансиската состојба во која се наоѓа Женскиот ракометен клуб Куманово, денеска со своја реакција се јавија и од управата на клубот и истата ви ја пренесуваме интегрално. Оваа соопштение Ви го испраќаме какоПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово денеска обезбедија нова победа во рамките на женската Супер лига откако на гостински терен со резултат 25:22 го совладаа составот на ЖРК Гевгелија. Покрај финансиските проблеми, клубот најде сили да се консолидира и подготви за нови победи, а за тоа беше доказ и денешниот меч на којПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со почеток во 17:30 часот утре ракометарите на Куманово го пречекуваа составот на Партизан во рамките на Првата машка ракометна лига. Кумановци ќе имаат тешка задача, да се борат за третото место во табелата, со оглед дека од почетокот на вториот дел од сезоната имаат два порази, еден од РиниаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Тешката финансиска состојба во која сезонава влезе Ракометниот клуб Куманово ја убива желбата на ракометарките за настап во домашната лига. Без хонорари, со лоши услови за тренинг, во неколку наврати сакаа да се откажат од понатамошните натрепварувања. Управата изнајде начин да им излезе во пресрет, меѓутоа постојано обвинува градоначалникот наПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово вчеравечер го загубија 15-от меч во рамките на женската ракометна лига, откако на домашен терен го загубија мечот од Вардар со резултат 31:23. „Вардарки“ испишаа 13та победа по ред, додека за ракометарките на Куманово ова беше петти пораз од почетокот на сезоната. Во првото полувреме кумановци имааПрочитај повеќе