Ракомет (Page 28)

Екипата на ЖРК Куманово на гостински терен ја оствари петтата победа во рамките на новатата сезона од женската супер лига и ја оправда улогата на фаворит на гостувањето во Прилеп. Прилепчанки успеаја да одржат резултатска рамнотежа само во првите дваесетина минути од натпреварот каде што резултатот изнесуваше 6:6. Меѓутоа потоаПрочитај повеќе

Во преполната сала во Алкобендас екипата на ЖРК Куманово го претпе вториот пораз во европскиот челинџ куп оваа сезона во реваншот. Мотивацијата и желбата кај кумановските ракометарки беше на одлично ниво меѓутоа се случи неочекувано висок пораз од шпанските ракометарки, кој што заврши со резултат 31:15. Тагата после натпреварот  бешеПрочитај повеќе

Ракометарките на Женскиот ракометен клуб Куманово денес го играат реваншот против екипата на Хелветиа Алсобендас во Мадрид, Шпанија.   Loading…   Мотивацијата на кумановки е на високо ниво, а горди се и што ќе имаат можност во рамките на ЕХФ Челинџ купот да настапат под уставното име, без референцата БЈРМ.Прочитај повеќе

Loading...

Ракометарките на Женскиот ракометен клуб Куманово вечерва заминуваат за Шпанија каде во сабота ќе се одигра реваншот против екипата на Хелветиа Алособендас од Мадрид, во рамките на второто коло од Европскиот Челинџ куп. Членот на Управниот одбор на ЖРК Куманово, Никица Кипријановски,   упати благодарност до публиката која во голем бројПрочитај повеќе

Женскиот ракометен клуб Куманово вчеравечер на домашен терен го загуби мечот со Хелветиа Алсобендас од Шпанија во рамките на второто коло од Европскиот Челинџ куп со резултат 17:23.   “” Loading…   И покрај загубениот меч, ракометарките на Куманово сепак покажаа дека се достоен европски противник, пред се во првиотПрочитај повеќе

Ракометарките на ЖРК Куманово утре со почеток во 19:30 часот на домашен терен ќе ја пречекаат екипата на Хелветиа Алсобендас од Шпанија во рамките на второто коло од Европскиот челинџ куп. По тој повод денес првите луѓе на клубот на прес конференција ги повикаа сите кумановци во што помасовен бројПрочитај повеќе

Loading...

И покрај изворедното второ полувреме на ЖРК Куманово кое што го доби домашниот тим со резултат 17:11 во дербито од третото коло против ЖРК Вардар СЦЈС, сепак не беше доволно за добар резултат. Видовме еден несекојдневен натпревар во кој на почетокот се чинеше дека вардарки ќе постигнат лесна и убедливаПрочитај повеќе

Женскиот ракометен тим од Куманово продолжува со натпреварите во оваа натпреварувачка сезона. Кумановки на домашен терен ја пречекуваат екипата на ЖРК Вардар СЦЈС која што исто така ќе игра во европскиот ЕХФ Челинџ куп оваа година. Од нашиот табор свесни се дека се наоѓаат пред тежок испит , но сепакПрочитај повеќе

Освен почетното водство на ЖРК Пелистер од 2:1 и 3:2, се друго беше во знакот на ракометарките на Куманово. Иако без две стандардни ракометарки Маја Ивановска и Мила Трајковиќ, екипата на ЖРК Пелистер од  Битола не беше достоен противник. Само во првото полувреме домаќинот донекаде одржуваше резултатска неизвесност, а тоаПрочитај повеќе

Loading...

Женскиот ракометен тим од Куманово во сабота на гостински терен го игра вториот натпревар од регуларната сезона. Противник ќе им биде екипата на ЖРК Пелистер од Битола. Кумановки, минатата сезона остварија две победи и еден пораз со битолчанки. „Нашата екипа е апсолутен фаворит на овој натпревар и се очекува соПрочитај повеќе