12.09.2018 12:25

ЖРК Куманово ќе ги одмери силите со Паок од Грција


Ракометарките на Куманово ќе одиграат пријателски натпревар со составот на ЖРК Паок од Грција.

На иницијатива на грчкиот клуб, натпреварите се договорени да се одиграат во два дена месецов, а од управата очекуваат и продлабочување на соработката.

– Се договоривме со екипата на Паок, ќе се одиграат натпревари на 18ти и 19ти септември. Едниот натпвевар ќе биде во вечерниот термин на 18ти, најверојатно во 19 часот и следниот ден во 12:30 часот. Очекувам да ја продлабочиме соработката со овој грчки клуб, тоа е сепак гигант во Грција, вицепрвак е таму и се надевам дека уште повеќе ќе соработуваме на поголемо ниво со овој клуб, изјави Филип Додевски, член на Управниот одбор на ЖРК Куманово.

Сезоната во домашната лига веќе е започната, каде кумановки веќе имаат еден бод од натпреварот со ЖРК Вардар, кој го одиграа нерешено со резултат 30:30.

Веќе утре го играат и вториот меч од шампионатот, против составот на ЖРК Гевгелија. Натпреварот се игра во спортската сала на СОУ „Перо Наков“ со почеток во 19:30 часот.

Здравствениот билтен на ракометарките на тренерот Зоран Јосимовски е на одлично ниво, како и желбата за остварување на двојната круна оваа сезона.

Како што дознаваме од извори блиски до клубот, активно се водат преговори со две јуниорски репрезентативки од Црна Гора, кои би требало да бидат одлично засилување за клубот.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments