Ракомет (Page 23)

Сподели со своите пријатели

Андреј Миладиновски и Влатко Тасевски од Ракометниот клуб Куманово од оваа сезона ќе бидат засилување во финскиот ракометен шампионат. Тие заедно со Давид Кузмановски ќе играат во дресот на Паргас ИФ.   Loading…   Се работи за амбициозен тим, кој минатата сезона се бореше за опстанок, но за претстојната сезонаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Женската македонска ракометна репрезентација до 17 години продолжи да победува на Европското првенство благодарение на одличната игра на ракометарките на ЖРК Куманово. По службената победа над Грција и победата над Швајцарија, нашите ракометарки продолжија да победуваат и славеа над Фарски Острови со 24-20. Пресуди подобрата завршница во вториот дел, аПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Наместо во Словенија на Европското првенство во ракомет, голманката на ЖРК Куманово, Ивана Дичковиќ остана во Македонија. Таквата одлука од федерацијата и ја соопштиле вечерта пред патувањето, како што велат од Управата, без никакво образложение. Дичковиќ заедно со уште три ракометарки на Куманово беше повикана на селективните тренери, но заПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

МКС Селгрос Лубин од Полска е противникот против кој Женскиот ракометен клуб Куманово ќе ги одмери силите во рамките на ЕХФ Челинџ Купот. Благодарение на одличните игри, залагањето и борбеноста во сезоната 2016/17, единствениот клуб од нашиот град кој што ќе не претставува во европски натпреварувања, екипата на ЖРК КумановоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Благодарение на одличните игри, залагањето и борбеноста во сезоната 2016/17, единствениот клуб од нашиот град кој што ќе не претставува во европски натпреварувања, екипата на ЖРК Куманово ги доби можните противници. Ова претставува одличен успех за оваа млада генерација на ракометарки. Ждребката за ЕХФ Челинџ купот ќе се одржи наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Селекторот на Женската младинска репрезентација на Македонија, Борче Марковски, го објави поширокиот списокот на ракометарки повикани за подготовки за европското младинско првенство во Словенија. Марковски се реши за 20 ракометарки меѓу кои се најде и голманката на ЖРК Куманово Ивана Дичковиќ. Ова претставува огромен успех за самата ракометарка, но сепакПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Ракометарите на Вардар кои станаа европски прваци совладувајќи го францускиот ПСЖ денеска пристигаат во Македонија каде им се приготвува спектакуларен пречек на аеродромот, а подоцна и на градскиот плоштад во Скопје. Екипата на А1ОН е на аеродромот каде во секој момент се очекува да слетаат прваците. Следете го пречекот воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен клуб од нашиот град ќе не претставува со дури четири репрезентативки и тоа три во кадетската категорија и една во сениорската категорија. Селекторот на Женската кадетска репрезентација на Македонија, Јулијана Дамчевска, го објави списокот од 25 ракометарки кои ги повика за првиот собир од подготовките за ЕХФ Шампионатот штоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полуфиналните средби од фајнл фор турнирот во ракомет ќе се одигра во недела, каде ЖРК Куманово ќе се сретне со европскиот вицепрвак Вардар. Натпреварот ќе се одржи во Спортскиот центар „Јане Сандански“ со почеток во 15:30 часот. Самите знаете дека Вардар го билда рејтингот на женскиот ракомет во Македонија, аПрочитај повеќе

Loading...

Сподели со своите пријатели

Со 17 победи од 24 одиграни натпревари и трето место во сениорската ракометна лига, ЖРК Куманово вчеравечер на коктел забава ја заврши успешната сезона годинава во конкуренција со уште шест други екипи од државата. Општина Куманово годинава не организираше прогласување на најдобри спортисти во градот, па управата на клубот тоаПрочитај повеќе