Бразил: Уапсен еден од водачите на најмоќната затворска банда

Сподели со своите пријатели

Бразилското Министерство за правда денеска соопшти дека федералната полиција уапсила уште еден во хиерархијата на криминалната организација First Capital Command (PSS), најмоќната затворска банда во земјата и голем извозник на кокаин.

Loading...

Валдеци Алвес дос Сантос, познат како Колоридо, е уапсен во саботата во североисточниот град Салгеира, соопшти Министерството за правда, пренесува Ројтерс.

 

Медведев се заканува: Европа ја очекуваат празни полици, криминал, хиперинфлација и банкрот

 

Во соопштението се вели дека Колорадо е во бегство од 2014 година и е на листата на најбарани криминалци и еден од главните добавувачи на дрога во југоисточен Бразил.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на барања за азил во ЕУ се приближува до бројот од врвот на миграциската криза

ПСС е создаден во затворите на државата Сао Паоло и денес се смета за една од најмоќните криминални организации во Америка, одговорна за транспорт на дрога од јужноамериканските земји производители до пазарите за широка потрошувачка во Бразил и Европа.

 

Loading...

Се појавија наводни фотографии од уништениот моќен руски крстосувач „Москва“

 

Многу од водачите на оваа криминална организација со години се во затвор, а Колорадо беше број 2 во хиерархијата на бандите, соопшти бразилското Министерство за правда.