Медведев се заканува: Европа ја очекуваат празни полици, криминал, хиперинфлација и банкрот

Сподели со своите пријатели

Дмитриј Медведев, поранешниот руски премиер и потпретседател на Советот за безбедност на Русија, вели дека „европскиот финансиски систем не е стабилен“ и дека „Европејците ја губат довербата“.

Loading...

Според руската прорежимска агенција ТАСС, блискиот соработник на Путин Медведев ги коментирал неодамнешните изјави на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, која рече дека банкротот на Русија е „прашање на време“.

 

Украина го пополни прашалникот за членство во ЕУ

 

„Рускиот банкрот може да доведе до банкрот на Европа, и морален и лесно, реален“, напиша Медведев на својот канал Телеграм.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден го повика Претставничкиот дом итно да одобри помош за Украина и Израел

Тој иронично додаде дека „Властите на ЕУ можат да очекуваат голема благодарност од обичните Европејци за хиперинфлацијата за која не може да се обвинат злобните Руси, за недостатокот на основни прехранбени производи во продавниците и за приливот на бегалци, што ќе создаде бран на насилни злосторства“,напиша Медведев.

„Во тој случај, жителите на Брисел ќе мора да ја сменат својата реторика. Во спротивно, чадот од запалените гуми ќе се шири низ улиците на европските градови во чест на хероите од Мајдан“, напиша сојузникот на Путин, пренесува Индекс.

Loading...

 

Се појавија наводни фотографии од уништениот моќен руски крстосувач „Москва“

 

Што се однесува до изјавите на Фон дер Лајен, Медведев пишува дека тие „не се занимаваат со страдањето на народот, со крајот на специјалната воена операција или со желбата за мир во Украина, туку со банкрот на Русија“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Приземјени сите авиони на позната авиокомпанија

„Тоа може да се случи. Ова е основната стратегија на Европската Унија. Тоа навистина го сакаат мазохистите од Брисел и нивните пријатели од другата страна на океанот“, заклучи Медведев.