01.03.2018 00:51

Пронајдени прошталните писма на Слободан Праљак


Во собата на Слободан праљак по неговата смрт пронајдена е коверта со името Ника, но адвокатката Пинтер потврдила дека во неа било уште едно писмо, упатено до неговата сопруга.

– Веднаш би се јавила на повикот на судот ако би се покажало дека сум соучесник во смртта на Праљак. Истрагата би траела кратко затоа што Праљак го нема видено последните година дена, рекла адвокатката Пинтер.

Слободан Праљак изврши самоубиство во судницата на Хашкиот суд при извршување на пресудата со која е прогласен за виновен за воени злосторства.

Освен него, за воени злочини на вкупно 111 години затвор прогласени се петмина политички и воени челници на самопрогласената Херцег-Босна.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments