24.02.2018 14:31

Освоил 90 милиони на лото и се уште не ги подигнал: Никој не знае кој е мистериозниот добитник


Националната лотарија на Финска соопшти дека се уште се чека мистериозниот добиник кој на Евроџекпотот во извлекување на 9. февруари освоил 90 милиони евра, инаку најголема освоена добивка во историјата на таа земја.

Кога такси возач сфаќа дека освоил 24 милиони фунти (видео)

Добитното ливче е уплатено во градо Лоима, на северозападот на ФИнска, кој има нешто над 16.000 жители.

Откриена лото измама на векот (фото)

На ливчето е изберена можност „групно играње“ во која повеќе играчи можат заеднички да уплатат, пришто ги делат трошоците, но и евентуалната добивка, а тоа значи декае можно да не се работи само за еден добитник.

 

 

Бидејќи при плаќањето не е користена картичка од финската национална лотарија, идентитетот на играчот се уште е непознат.

На американската лотарија извлечен џекпот од 570 милиони долари

– Доколку играчите беа членови на нашата програма верност, главната добивка автоматски ќе беше уплатена на нивната тековна смета, истакнуваат од финската лотарија.

Умирала од рак, но освоил лотарија и нејзиниот живот целосно се променил (видео)

Среќниот играч или играчи имаат година дена за подигање на добивката, а тоа можат да го направат со донесување на добитната потврда во увид на благајната на финската лотарија во Хелсинки.

МРАЧНИТЕ ТАЈНИ НА ЛОТАРИЈАТА: Ова не сакаат да го знаете

Ова е 14. главна добивка освоена во играта Еуроџекпот во Финска, а за да се прослави најголемата добивка во историјата на земјата, следниот викенд лотаријата организира прослава и огномен токму во градот на мистериозниот милионер.

 

 

– Се надеваме дека огноментот ќе ги разбуди добитниците и дека ќе се јават за да сите заедно испиеме традиционално кафе кое го пиеме со сите наши добитници. Познато е дека Финците се меѓу најголемите љубители на кафе, порачале од финската лотарија.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments