06.12.2017 23:54

300 борци на ИСИС се враќаат на Балканот (видео)


Безбедносните служби на ЕУ и земјите на Балканот процениле дека по падот на Рака борците на ИСИС се враќаат во своите домови, а на Балкан ќе се вратат околу 300.

Од илјадниците нив кои заминале да се борат за Исламската држава, 200 загинале, а останатиот дел се враќаат, додека еден дел биле жени и деца кои ги воделе со себе.

На Балканот има 400 илјади следбеници на ИСИС – БиХ е лидер

Најмногу џихадисти доаѓаат од Босна и Херцеговина, а Виена било главното место на кое тие се обучувале.

 

 

Истражувањето под името „Игра на трпение: проценка и одговор на заканата која враќањето на странските борци претставува за Западен Балкан“ покажало дека од 2012 до 2017 година околу 5.000 луѓе од земјите на ЕУ заминале во Сирија и Ирак, а меѓу нив и илјада кои заминале од Западен Балкан.

Безбедносните кесперти велат дека посебно внимание треба да се посвети на јакнењето на радикалниот исламизам и селафиско-вехабистичкото движење во Словенија, чеие седишеп е во Јасеница.

Зошто џихадистите на ИСИС возат исклучиво „Тојота“? (видео)

Како причини за радикализација на толку голем број луѓе најчесто се наведуваат економските проблеми, но и пропагандата на ИСИС.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments