Володин: Киев го доведе светот на работ на нуклеарна катастрофа

Сподели со своите пријатели

Агресивните чекори на украинската воено-политичка команда може да го доведат светот до нуклеарна катастрофа, изјави претседателот на руската Државна дума, Вјачеслав Володин.

Loading...

„Активностите на Киев го доведоа светот на работ на нуклеарна катастрофа, ние не можеме да го дозволиме тоа“, рече Володин.

На првиот пленарен состанок на есенската сесија тој посочи дека „времето покажа дека рускиот лидер Владимир Путин ја донел вистинската одлука со започнување на специјална операција за демилитаризација на Украина“.

Претходно, шефот на управата на Енергодар Александар Волга изјави дека бројот на украинските единици расте на спротивниот брег на реките Днепар.

Според него, вооружените сили на Украина постојано се движат низ областа, подготвувајќи се за провокации, пишува руска Павда.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руските сили лансирале 15 дронови, Украина соборила 14

Тој додаде дека руската армија и националната гарда сигурно ја штитат нуклеарната централа Запорожје.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.