Визијата за иднината на БМВ: Автомобил како дневна соба на тркала (ФОТО)

Сподели со своите пријатели

За време на прес конференција на која беше претставено концептното возило Mini Vision Urbanaut, BMW покажа како нивните дизајнери замислуваат како би изгледал автомобилот на иднината.

Главниот акцент не е на надворешниот дизајн, туку на ентериерот, кој повеќе потсетува на удобна дневна соба, отколку на автомобил.

Loading...

 

 

Внатрешноста на возилото повеќе или помалку се базира на истиот принцип со децении – две одделни седишта напред кои не можат да се вртат наназад, додека во задниот дел има седишта за две или три лица зад кои има багажник.

Таквиот тесен и ограничен ентериер не остава премногу простор за експерименти, како што направи BMW со Vision Urban, и од сликите е јасно како дизајнерите ги отворија рацете целосно и слободата на мислата надвор од традиционалните рамки.

 

 

Loading...

Во Mini Vision Urbanaut, седиштата може да се прилагодат така што наместо предните и задните седишта, ќе добиете удобни фотелји (предните седишта може да се свртат кон задниот дел) и софа, откако ќе се спуштат потпирачите за грб на задниот дел.

Иако, според сликите, би можеле да заклучат дека станува збор за прилично долго возило, со паметно користење на просторот во BMW, тие успеале да ја постават мини дневната соба во простор долг само 4,46 метри.

 

 

Интересен детал е можноста за спуштање на контролната табла и воланот, каде што предниот дел станува како мал шанк, додека шофершајбната може да се подигне нагоре, па патниците да можат да се чувствуваат како на балкон, велат во соопштението од БМВ.

Секако, споменатите иновативни опции како што се ротирање на седиштето, подигнување на шофершајбната и слично може да се користат само кога возилото е паркирано, а не додека возите.

 

 

Loading...

Треба да се нагласи дека ова е концепт кој веројатно нема да се појави на патиштата – барем не толку брзо или во оваа форма.

Тој е дизајниран како целосно автономно возило со електромотор (деталите поврзани со моторот и батеријата не се објавени), но по желба, возачите можат да ја преземат контролата и врз воланот и возилото.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *