Зеленски

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави во интервју објавено во неделата дека Украина ќе продолжи да ја брани својата повеќемесечна одбрана на источниот град Бахмут, но не по секоја цена. Loading… Зеленски беше цитиран во италијанскиот дневен весник „Кориере дела сера“ додека се води дебата за тоа дали побројните сили наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски синоќа изјави дека е скептичен во врска со ветувањето на Русија за намалување на воените активности во близина на Киев и Чернихив. Loading… „Научивме да веруваме во конкретни резултати“ „Секако дека гледаме ризици. Се разбира, не гледаме основа да веруваме во зборовите на претставник на државаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Војниците на КФОР на Украина се подготвени да се вратат дома по наредбата на украинскиот претседател Володимир Зеленски за итно повлекување на сите припадници на вооружените сили на земјата од мировните мисии ширум светот, објави Балканската безбедносна мрежа (ББМ). Loading… Зеленски издаде наредба за враќање на украинските мировници на 7-миПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот Киев пост објави дека не успеал новиот обид за атентат на претседателот на таа земја Володимир Зеленски. Loading… Тие пишуваат дека недалеку од границата со Словачка и Унгарија е уапсена воена група од 25 лица предводена од руски специјални служби.   Коронавирус во тимот на Бајден кој беше воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот Володимир Зеленски синоќа изјави дека Украина е подготвена да преговара за крај на војната со Русија, но дека секој договор со кој Киев би ја предал земјата и ќе прифати се освен железни безбедносни гаранции е апсолутно раскинување на договорот, пренесува Киев пост. Loading… Зеленски го рече тоа заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за Економист ги коментираше земјите кои помагаат и оние за кои смета дека не и помагаат на Украина во борбата против Русија. Loading…   Киев: Денеска без отворање хуманитарни коридори   „Макрон се плаши“ Тој остро го критикуваше францускиот претседател Емануел Макрон за неуспехотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Украина Володимир Зеленски најави дека народниот референдум ќе овозможи за неколку месеци измена на Уставот за неутралниот статус на Украина, што би било побрза од парламентарната процедура за уставни измени. Loading… „Промените на овој или оној статус, а безбедносните гаранции подразбираат неутрален статус, тоа е уставна промена. ТоаПрочитај повеќе