Зеленски: Макрон се плаши од Русија

Сподели со своите пријатели

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во интервју за Економист ги коментираше земјите кои помагаат и оние за кои смета дека не и помагаат на Украина во борбата против Русија.

Loading...

 

Киев: Денеска без отворање хуманитарни коридори

 

„Макрон се плаши“

Тој остро го критикуваше францускиот претседател Емануел Макрон за неуспехот да обезбеди воена поддршка за Украина.

„Зошто? Затоа што се плашат од Русија. И тоа е тоа. А оние кои први велат дека ќе помогнат, први се плашат“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пријавено четврто истекување гас на Северен тек

„Џонсон помага“

Loading...

Тој го пофали Борис Џонсон.

„Да бидам искрен, Џонсон е лидер кој повеќе помага. Лидерите на земјите реагираат на однесувањето на нивните гласачи. Во овој случај, Џонсон е пример“, коментира Зеленски.

 

Мариупол на работ на хуманитарна катастрофа: 160.000 луѓе заробени без струја, вода и храна

 

„Британија дефинитивно е на наша страна. Таа не балансира. Британија не гледа алтернатива за излез од ситуацијата.

„Британија сака Украина да победи и Русија да загуби, но не сум подготвен да кажам дали Британија сака да биде вовлечена во војната или не“, рече Володимир Зеленски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Алтернативните Нобелови награди ги освоија активисти од Украина, Африка и Венецуела

„Германија се обидува да биде балансирана. Тие имаат долги односи со Русија и ја гледаат ситуацијата низ призмата на економијата. Понекогаш помагаат. Мислам дека се обидуваат да се прилагодат на ситуацијата како што се развива.

Loading...

 

Зеленски: Амандмани на Уставот за неутралност со народен референдум

 

Тие исто така гледаат како ситуацијата се одразува на нивната земја.

„Тие можат да помогнат ако има притисок врз нив во земјата да го сторат тоа, и можат да престанат кога ќе видат дека тоа што го направиле е доволно“, коментира Зеленски.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Октоберфест поттикна бран корона во Минхен