Венеција

Body of Water With People Rowring on Boat Beside Tall Building

Сподели со своите пријатели

Дневните посетители на Венеција во одредени денови од 25 април следната година ќе треба да платат влез од пет евра, соопштија денеска градските власти. Loading… Градскиот совет веќе во септември договори пробна исплата на влезната такса, а сега го објавија и календарот кога ќе наплатат влезница. Градските власти одлучија дневнитеПрочитај повеќе

Venice canal

Сподели со своите пријатели

Венеција, Италија, најверојатно ќе одобри пробна такса за посетители од пет евра во обид да го контролира туризмот. Loading… Сите посетители на возраст над 14 години ќе треба однапред да платат такса и да резервираат влез во градот. Градскиот советник за туризам Симоне Вентурини вели дека пробната такса ќе бидеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Неделните суви зимски временски услови ја поттикнаа загриженоста дека Италија е изложена на ризик од нова суша по алармантната состојба минатото лето, а научниците и еколошките здруженија велат дека главната причина е тоа што на Алпите има помалку од половина од нормалното количество снег. Loading… Венеција, каде што поплавите сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Воведувањето билети за влез и посета на Венеција е одложено за лето затоа што пропусниците не беа навреме обезбедени, што ќе го ограничи бројот на туристи кои можат да влезат во Венеција дневно, а се уште не е детално утврдено кој паѓа во категоријата на оние кои мора да плататПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Веќе беше споменато дека Венеција ќе биде под вода до 2100 година, а некои експерти сметаат дека тоне како последица на климатските промени Loading… Еден од најубавите градови во светот, сместен во лагуна на северот на Јадранското Море, изграден на 117 помали острови, е полн со романтични канали. Посебен еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Стјуардеса сподели некои од бизарните работи поради кои може да добиете голема парична казна додека сте на одмор во Венеција – од хранење гулаби до седење на погрешно седиште. Loading… Аргентинската Барби, која работи како стјуардеса, редовно ги споделува своите совети за патување на нејзиниот прилично популарен канал на ТикТок,Прочитај повеќе