Каналите во Венеција речиси пресушија (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Неделните суви зимски временски услови ја поттикнаа загриженоста дека Италија е изложена на ризик од нова суша по алармантната состојба минатото лето, а научниците и еколошките здруженија велат дека главната причина е тоа што на Алпите има помалку од половина од нормалното количество снег.

Loading...

Венеција, каде што поплавите се голем проблем, се справува со невообичаено ниска плима што ги спречува гондолите, водените такси и амбулантите да пловат по каналите, пишува Гардијан.

 

 

За проблемите во Венеција се обвинуваат комбинација од фактори, вклучувајќи недостаток на дожд, висок воздушен притисок, полна месечина и океански струи.

Еколошката група Легамбиенте во понеделникот соопшти дека реките и езерата во Италија страдаат од сериозен недостиг на вода, а северните региони на земјата се особено загрозени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Интелигентните жени имаат една грда навика што им е заедничка

– Најдолгата италијанска река По, која тече од Алпите на северозапад сè до Јадранот, во овој период од годината има 61 отсто помалку вода од вообичаеното, се вели во најавата.

Loading...

Минатиот јули, Италија ја претрпе најголемата суша во последните 70 години и прогласи вонредна состојба во областите околу реката По, кои сочинуваат околу една третина од земјоделското производство во земјата.

 

 

– Вододефицитната состојба започна во зимата 2020/2021 година. и оттогаш проблемот расте. Ни требаат 50 дена дожд за да ги надоместиме 500 мм во северозападните региони, изјави експертот за клима Масимилијано Паски од италијанскиот научно-истражувачки институт CNR.

Нивото на водата на езерото Гарда во северна Италија падна на рекордно ниско ниво, што овозможува пеш да се стигне до малиот остров Сан Бјаџо.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пронајдена британска подморница која мистериозно исчезнала во 1942 година

 

Loading...

 

Антициклон доминира во времето во Западна Европа во изминатите 15 дена, носејќи благи температури кои вообичаено се забележуваат кон крајот на пролетта.

Најновите временски прогнози го најавуваат доаѓањето на многу потребните врнежи и снег на Алпите во наредните денови.