велосипедизам

Сподели со своите пријатели

Андреј Петровски од клубот Вело-М Термалифт Куманово е нов државен шампион, откако вчера победи во категоријата сениори на Државното првенство во друмски велосипедизам. И второто место остана во Куманово. Со сребро се закити Никола Лефков од Вело-М Термалифт, додека третото замина во рацете на Јане Трифуновски од клубот Енерџи Скопје.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Куманово во недела ќе биде домаќин на Државното првенство во друмски велосипедизам, организирано од страна на велосипедскиот клуб Вело-М Термалифт , а во соработка со Велосипедска федерација на Македонија и Општински сојуз на спортови. Државно рвенство во друмски велосипедизам се смета за најпрестижна трка во рамки на една нација и победникПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Холандското министерство за инфраструктура предложило парична надокнада за велосипедистите кои на работа одат на две тркала. – Да излеземе од автомобилите и да ги земеме велосипедите. Целта ни е да придобиеме уште околу 200.000 луѓе кои на велосипедите ќе изминат три милијарди километри или повеќе, рекла Стиентје ван Велдховен, одПрочитај повеќе