Танзанија

Сподели со своите пријатели

Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмаер побара прошка од членовите на племето Мау Мау во Танзанија за „злосторствата што Германците им ги направија на нивните предци“, пренесоа агенциите, повикувајќи се на транскрипт од неговиот говор за време на посетата на музеј во градот Сонгеа на југот на таа источноафриканска земја. Loading… НаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Немес Тарим од Танзанија се приклучил на платеничката група Вагнер во октомври и отишол на украинскиот фронт, и покрај молбите на неговото семејство да не го прави тоа. Loading… Но, 33-годишниот имал голем поттик да се пријави. Семејството вели дека Таримо бил во Москва, каде студирал на рускиот Технолошки универзитет,Прочитај повеќе