Тања Фајон

a flag flying in the wind on a pole

Сподели со своите пријатели

Словенија вчера доби најмногу гласови за позицијата непостојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации, победувајќи ја кандидатката Белорусија. Loading… На тајните избори во Генералното собрание од 193 членови, Словенија доби 153 гласа, додека Белорусија 38 гласа. „Земјите-членки на Обединетите нации несомнено одлучија дека сериозните прекршувања на човековите праваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон, денеска во Брисел изјави дека за Црна Гора постои сериозна опасност од прекин на пристапните преговори, што никој во Европската унија не го посакува. Loading… Ова го изјави Фајон пред новинарите во пресрет на денешната седница на Советот за надворешни работи воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за надворешни работи на Словенија, Тања Фајон, денеска во Брисел, пред почетокот на седницата на Советот за надворешни работи на ЕУ, потврди дека нејзината земја ќе учествува во мисијата на ЕУ за обука на украински војници. Loading… Фајон најави и дека за време на седницата ќе ги потсети колегитеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања, координација со економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи денеска оствари средба со заменичката на претседателот на Владата и министерка за надворешни работи на Република Словенија, Тања Фајон, која престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. Loading… Разговорот помеѓуПрочитај повеќе