све

Сподели со своите пријатели

Помошничка на пратеник во Европскиот парламент, од редовите на Европската народна партија, е ранета во престрелка во Брисел заедно со уште три лица, пренесува Политико. Loading… Портпаролот на Европската народна партија потврди дека една жена, чие име не е објавено, која работи за шведски член на групата, е ранета иПрочитај повеќе

person in white jacket wearing blue goggles

Сподели со своите пријатели

Претставничкиот дом на САД денеска едногласно гласаше за декласификација на информациите од американските разузнавачки служби за потеклото на Ковид-19, во време кога се наближува третата годишнина од почетокот на пандемијата предизвикана од коронавирусот, пренесува АП. Loading… Одлуката беше изгласана со 419 спрема 0, што е конечно одобрување на законот предПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канаѓанка по име Паскале Фериер се изјасни за виновна за испраќање на заканувачко писмо со рицин, потенцијално смртоносен отров, до Белата куќа во 2020 година до тогашниот американски претседател Доналд Трамп. Loading… Во писмото на оваа жителка на Канада од Квебек, до Трамп, тогашен кандидат за реизбор на функцијата претседателПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Свлечиштата и поплавите испратија камења и кал на патиштата низ Калифорнија по обилните дождови и невремето. Loading… Метеоролозите најавуваат дека во наредните денови се очекуваат серија бури кои потенцијално ќе предизвикаат поплави во голем дел од таа американска држава. Предупредувањето за зимско невреме е во сила од недела, а покрајПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Цаи Инг-вен, претседателката на Тајван, вели дека нејзината земја нема да дозволи Пекинг да предизвика конфликт и им порача на членовите на тајванските вооружени сили да останат „ладни глави“ дури и додека кинеските воени авиони и бродови секојдневно маневрираат во водите и воздушниот простор во близина на островот. Loading… ЗборувајќиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Покрај вијаграта, бразилската армија од непозната причина набавила и околу шеесетина протези за пенис, изјави во четвртокот локалниот парламентарец. Loading… Конгресменот Елијаз Ваз, кој го претстави купувањето на вијагра, рече дека Министерството за одбрана „одобрило купување на 60 протези за пенис“. Министерството не одговори на барањето на АФП за коментар.Прочитај повеќе