Канаѓанката признала дека се обидела да го отруе Трамп со рицин

Сподели со своите пријатели

Канаѓанка по име Паскале Фериер се изјасни за виновна за испраќање на заканувачко писмо со рицин, потенцијално смртоносен отров, до Белата куќа во 2020 година до тогашниот американски претседател Доналд Трамп.

Loading...

Во писмото на оваа жителка на Канада од Квебек, до Трамп, тогашен кандидат за реизбор на функцијата претседател на земјата, му било кажано „да се откаже и да ја повлече својата кандидатура“.

Сепак, било пресретнато во септември 2020 година на услугата за сортирање пошта, пред да стигне до својата дестинација.

Фериер, 55, исто така се изјаснила за виновна за испраќање слични заканувачки писма до службениците за спроведување на законот во Тексас.

Според договорот со обвинителството, се очекува да оди во затвор во траење од 262 месеци, што е нешто помалку од 22 години, а пресудата е закажано за април.

Според обвинителството, Фериер направила рицин со преработка на рицинусово масло, а потоа го испратила во писмо до Трамп во кое го нарекла „одвратен тирански кловн“.

Меѓу другото, во писмото се вели и: „Ако ова не ја заврши работата, ќе најдам подобар рецепт за друг отров, а можеби ќе го користам мојот пиштол кога ќе стигнам таму. Уживајте. Слободен бунтовнички дух“.

Таа била уапсена додека се обидувала да ги внесе во САД од Канада, а имала пиштол, нож и неколку стотици куршуми.

Loading...

Истрагата откри и осум контаминирани писма испратени до официјални лица од Тексас кои имале врски со институциите каде Фериер бил приведен во 2019 година.

Иако беше неуспешна во плановите и труењето на нејзините цели, нејзините пораки создадоа „страв и стрес“, изјави американскиот адвокат од Тексас.

Фериер се изјасни за виновна за прекршување на забраните за биолошко оружје во два кривични случаи покренати против неа во Вашингтон и во Тексас.

Таа дошла во Канада од Франција и има државјанство на двете земји.