Тајван: „Колку повеќе Кина провоцира, толку посмирени мора да останеме“

Сподели со своите пријатели

Цаи Инг-вен, претседателката на Тајван, вели дека нејзината земја нема да дозволи Пекинг да предизвика конфликт и им порача на членовите на тајванските вооружени сили да останат „ладни глави“ дури и додека кинеските воени авиони и бродови секојдневно маневрираат во водите и воздушниот простор во близина на островот.

Loading...

Зборувајќи со припадниците на вооружените сили за време на посетата на воената база, Цаи Инг-вен рече дека „колку повеќе Кина провоцира, толку помирен мора да биде Тајван“, нагласувајќи дека „воздржаноста не исклучува силни контрамерки доколку е потребно“, пренесува Ројтерс.

„Самата му наредив на Министерството за национална одбрана навремено да ги преземе неопходните и силни контрамерки за да го одбрани воздушниот простор на земјата“, рече Чајиева, без да наведе детали.

Покрај честите кинески воени вежби во водите околу островот, придружувани од воздухопловните сили, тајванските власти неодамна беа особено вознемирени од кинески беспилотни летала, за кои Цаиева рече дека се дел од војната во „сивата зона“ на Пекинг.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА.