Одрони и поплави во Калифорнија по невремето

Сподели со своите пријатели

Свлечиштата и поплавите испратија камења и кал на патиштата низ Калифорнија по обилните дождови и невремето.

Loading...

Метеоролозите најавуваат дека во наредните денови се очекуваат серија бури кои потенцијално ќе предизвикаат поплави во голем дел од таа американска држава.

Предупредувањето за зимско невреме е во сила од недела, а покрај поројни дождови можно е на некои повисоки места да наврнат и 1,5 метар снег, соопшти Националната метеоролошка служба.

„Преглед на поплави“ ќе биде во сила за поголемиот дел од Северна Калифорнија на новогодишната ноќ.

Официјалните лица предупредија дека реките и потоците може да се излеат и ги повикаа жителите да подготват вреќи со песок.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Хутите го погодија бродот Рубимар, екипажот успешно евакуиран