Спорт Куманово (Page 5)

Вести од спорт поврзани со натпреварувања, клубови и спортисти кои се натрепваруваат на територијата на Општина Куманово.

Сподели со своите пријатели

Екипата на познатниот Јутјуб канал „What’s Inside“ одлучила да погледне во еден од најпопуларните предмети моментално во светот – во официјалнта топка од Светското првенство во фудбал. Во нивниот случај да се погледне значи да се отвори предметот со прилично насилна метода. Тие досега пред америте покажаа што има воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово го запишаа својот шестти пораз во домашниот шампионат откако на гостински терен беа совладани од составот на МЗТ Скопје Аеродром со резултат 87:74. Сите четвтрини завршија во корист за домаќинот иако кумановци се трудеа да изненадат и да се реваншираат за победата која ја претрпеа во првиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со почеток во 18 часот кошаркарите на Куманово денеска му гостуваат на минатогодишниот шампион МЗТ Скопје Аеродром во рамките на 16 коло од Првата кошаркарска лига на Македонија. Ова е последен натпревар за овој месец, бидејќи во меѓувреме ќе се одиграат натпреварите во Купот кој годинава ќе се одржи воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово викендов ќе одиграат два пријателски меча во Република Србија во рамките на подготовките за претстојната втора полусезона од домашниот шампионат, но и за подобрување на искуството на меѓународен план. Утре со почеток во 17 часот ЖРК Куманово ќе ги одмери силите со ЖРК Дубочица од Лесковац, додекаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Гостивар ќе биде противник на Куманово во рамките на кошаркарскиот Куп на Македонија кој и оваа година ќе се игра во Спортската сала Јасмин во Кавадарци од 16. до 18. февруари. Првите осум екипи од Првата лига по првата полусезона, односно заклучно 11. коло, ќе бидат дел одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На вечерашниот натпревар во рамки на 7-тото коло од кошаркарската Супер Лига, КК Кожув изгуби дома од КК Куманово со резултат  84:86 (16:18, 15:28, 21:17, 32:23). Со победата, КК Куманово обезбеди пласман во плеј – оф. Loading… Гоцевски за гевгелискиот состав имаше 21 поен (седум скокови), додека за Куманово два повеќеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб ”Пинк Пантери” од Куманово изминатиот викенд престојуваа во Истанбул, Турција каде беа гости на славниот европски гигант Фенербахче. Loading… Ако се земат во предвид и изминатите гостувања и турнири на кошаркарскиот клуб Пинк Пантери во последните неколку години,  тие дефинитивно се бренд број еден во Македонија кога стануваПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кумановските гледачи покрај малите екрани, дербито помеѓу КК Работнички и КК Куманово кој се одигра во Скопје во рамки на натпреварувањата од 4 -тото коло на кошаркарската Супер – лига, проследија натпревар кој е далеку од сите стандарди за пренос на спортски натпревар. Loading… Натпреварот пренесуван преку МРТВ беше проследен со еднаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со три коша разлика, во продолжение, екипата на Карпош Соколи го совлада КК Куманово со резултат 98-95. Loading… Соколи ја зацврстија одбраната во последниот период и користејќи ги неколкуте грешки во организацијата на кумановци,  а со поените на Кнежевиќ на помалку од 2 минути до крајот, стигнаа и до водство одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Откако МВР предложи презакажување на натпреварот помеѓу ФК Шкендија и Вардар на градскиот стадион ”Башкими” во Куманово, мечот вчера беше одложен и презакажан за петок со почеток во 16 часот. Loading… Поради презакажаниот термин на мечот со Шкендија, дерби-дуелот од 27. оло помеѓу Вардар и Работнички наместо в недела, ќеПрочитај повеќе