спорт (Page 4)

Сподели со своите пријатели

По завршувањето на рагби натпреварот во Австралија две девојки се бакнале, а фотографијата од нивниот канеж го обиколи светот. Откако играле една против друга, партнерките Ванеса Фолиаки и Карина Браун емотивно се прегрнале и банкале по натпреварот. Бакнежот, кој го овековечил фотографот Адам Хед, со следбениците го споделила официјалната ФејсбукПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Женскиот ракометен клуб Куманово го доби првиот противник од новата ракометна сезона која стартува на 8 и 9 септеври. Вардар ќе биде екипата против која кумановки ќе ја бркаат првата победа. Вардар во сезоната влегува со нов состав, релативно послаб од претходниот, додека Куманово се уште се екипира, а освенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Куманово во недела ќе биде домаќин на Државното првенство во друмски велосипедизам, организирано од страна на велосипедскиот клуб Вело-М Термалифт , а во соработка со Велосипедска федерација на Македонија и Општински сојуз на спортови. Државно рвенство во друмски велосипедизам се смета за најпрестижна трка во рамки на една нација и победникПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Како најуспешна во Женскиот ракометен клуб Куманово, Александра Боризовска, со својот талент и упорност успеа да обезбеди место и во женската репрезентација каде ги брани боите на својата татковина. За неа првата половина од годината, како и целата измината сезона во дресот на Куманово помина извонредно и со големи успеси,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Екипата на познатниот Јутјуб канал „What’s Inside“ одлучила да погледне во еден од најпопуларните предмети моментално во светот – во официјалнта топка од Светското првенство во фудбал. Во нивниот случај да се погледне значи да се отвори предметот со прилично насилна метода. Тие досега пред америте покажаа што има воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарите на Куманово го запишаа својот шестти пораз во домашниот шампионат откако на гостински терен беа совладани од составот на МЗТ Скопје Аеродром со резултат 87:74. Сите четвтрини завршија во корист за домаќинот иако кумановци се трудеа да изненадат и да се реваншираат за победата која ја претрпеа во првиотПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со почеток во 18 часот кошаркарите на Куманово денеска му гостуваат на минатогодишниот шампион МЗТ Скопје Аеродром во рамките на 16 коло од Првата кошаркарска лига на Македонија. Ова е последен натпревар за овој месец, бидејќи во меѓувреме ќе се одиграат натпреварите во Купот кој годинава ќе се одржи воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово викендов ќе одиграат два пријателски меча во Република Србија во рамките на подготовките за претстојната втора полусезона од домашниот шампионат, но и за подобрување на искуството на меѓународен план. Утре со почеток во 17 часот ЖРК Куманово ќе ги одмери силите со ЖРК Дубочица од Лесковац, додекаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кошаркарскиот клуб Гостивар ќе биде противник на Куманово во рамките на кошаркарскиот Куп на Македонија кој и оваа година ќе се игра во Спортската сала Јасмин во Кавадарци од 16. до 18. февруари. Првите осум екипи од Првата лига по првата полусезона, односно заклучно 11. коло, ќе бидат дел одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На вечерашниот натпревар во рамки на 7-тото коло од кошаркарската Супер Лига, КК Кожув изгуби дома од КК Куманово со резултат  84:86 (16:18, 15:28, 21:17, 32:23). Со победата, КК Куманово обезбеди пласман во плеј – оф. Loading… Гоцевски за гевгелискиот состав имаше 21 поен (седум скокови), додека за Куманово два повеќеПрочитај повеќе