сообраќај

Сподели со своите пријатели

Во текот на наредниот период согласно со динамиката за реконструкција и рехабилитација на железничката пруга Куманово – Бељаковце ќе се извршуваат градежни работи во потесното градското подрачје. Станува  збор за сообраќајниците  улиците „Никола Тесла“ и „Доне Божинов“ во населба Средорек. – Со цел да се избегнат потенцијални инциденти или билоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Со пластични столбчиња Општина Куманово ќе ги брани пешаците од несовесните возачи. Завршена е тендерската постапка за изготвување техничка документација за поставување на заштитни столбчиња за разделување на пешачкиот и велосипедскиот од моторниот сообраќај, а реализацијата на проектот треба да го спроведе компанијата „Еуро роад дизајн груп“ од Скопје. СтолбчињатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

„Боринг компани“ објави видео во кое „Тесла“ јури низ еден од неговите брзи тунели, на „електрични лизгалки“. На снимката не се откриени многу детали, а едниствениот натпис на снимката гласи „Зелено светло до Малибу“. Во позадина се слуша глас кој одборјува пред авомобилот да даде гас. Како што пишува ДејлиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кинеската компанија „Ehang“ тврди дека 40 луѓе веќе го испробале нивото летечко такси, а меѓу нив и шефот на компанијата. Летењето со овој „Летечки дворец“ од 50 милиони евра вреди за секој цент (фото+видео) Loading… Самата идеја за летечко такси кое само ќе ве вози од едниот до другиот делПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Лажна камера за мерење брзина го вовела во ред собораќајот во една улица во британскиот град Баркшер. Возачите таму започнале поспоро да возат благодарение на жена која камерата ја направила од жолти даски и лимени кутии, па ја поставила на приватно земјиште, со што не го прекршила законот. ШКОТЛАНЃАИТЕ ОДЛУЧИЈА:Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози во североисточните, северозападните и југозападните делови од државата. Во источните и јужните делови коловозите се претежно влажни, информираат од Авто мото сојузот на Македонија. Врнежи од слаб снег се бележат на Попова Шапка и на планинскиот превој Стража, но во моментовПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат од Авто мото сојузот на Македонија. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, ВиницаПрочитај повеќе