Кинезите го претставија првото летечко такси (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Кинеската компанија „Ehang“ тврди дека 40 луѓе веќе го испробале нивото летечко такси, а меѓу нив и шефот на компанијата.

Летењето со овој „Летечки дворец“ од 50 милиони евра вреди за секој цент (фото+видео)

Loading...

Самата идеја за летечко такси кое само ќе ве вози од едниот до другиот дел на градот на многумина им звучи како далечна иднина, но „Ербас“ минатата недела прв пат ја тестираше својата „Вахана“, а кинеската компанија покажа дека се чекор понапред и нивното летало веќе превезува луѓе.

Се ќе биде поинаку: Еве како ќе живееме во 2050 година

„Еханг 184“ прв пат го видовне на CES саемот пред две години, но компанијата сега објави видео од тестирањето на леталото. За да докажат колку веруваат во она што го прават, на прбниот лет бил и директорот на компанијата Хуазхи Ху. Тој не бил единствениот, а од компанијата велат дека во оваа фаза на тестирање со дрон се возеле околу 40 луѓе.

– Она што го правиме не е екстремен спорт и безбедноста на секој патник е на прво место. Откако успешно го тестиравме „Еханг 184“, се радуван на она што ни пристигнува во иднината, рекол Ху.

Помеѓу работите на кои работат е подобрување на патничкото дожививување, но и опрционални ручни контроли за да оние со пилотско искуство можат сами да си го возат леталото.

– Идејата е патниците да влезат во кабината со четири ротори, да притиснат посакувана дестинација и леталото потоа ќе сработи се само. Не ви треба пилотско знаење, се работи софтверот, велат од компанијата.


Leave a Reply