Шри Ланка

Сподели со своите пријатели

Шри Ланка ќе ја намали армијата за една третина, на 135.000 членови до следната година, а на 100.000 до 2030 година, соопшти денеска Министерството за одбрана, во време кога земјата, соочена со најтешката економска криза, се обидува да ги намали трошоците. Loading… „Воените трошоци во основа се државни трошоци коиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на централната банка на Шри Ланка рече дека се надева оти владата ќе постигне прелиминарен договор со Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) што може да доведе до пакет помош во август, кога неговите претставници ќе ја посетат островската земја погодена од кризата. Loading… Земјата од Индискиот Океан банкротираше и нејзинатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Поранешниот претседател на Шри Ланка Готабаја Раџапакса пристигна во Бангкок откако вчера му истече визата во Сингапур, каде што се засолни откако избега од земјата. Loading… Раџапакса пристигна со приватен авион на меѓународниот аеродром Дон Муанг околу 20:00 часот по локално време во четвртокот, изјави неименуван тајландски претставник. Тој иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Владата на Шри Ланка достави до парламентот предлог за уставни амандмани чија цел е да се воведат ограничувања на претседателските овластувања. Loading… Предлогот го даде министерот за правда Вијајадаса Рајапакса. Според предлогот, дел од овластувањата на претседателот на Шри Ланка ќе му бидат предадени на Уставниот совет, кој го сочинуваатПрочитај повеќе