Шинзо Абе

Сподели со своите пријатели

Јапонското обвинителство покрена обвинение против осомничениот за убиството на поранешниот премиер Шинзо Абе, а осомничениот е прогласен за способен за судење по повеќемесечен психијатриски надзор, објавија денеска локалните медиуми. Loading… Тецуја Јамагами (42) беше уапсен во јули минатата година веднаш по убиството во Нара во западна Јапонија, каде поранешниот премиерПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонското обвинителство одлучи да го обвини осомничениот за убиството на поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе, објави денеска јапонската новинска агенција Кјодо. Loading… Обвинителството до оваа одлука дошло по психијатриско вештачење на осомничениот Тецуја Јамагами, кому претходно му беше одреден притвор до 10 јануари, а според Ројтерс, обвинението против него најверојатноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На осомничениот за убиството на поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе, Техио Јамагами, ќе му биде продолжена психијатриската проценка, соопшти денеска јапонското обвинителство. Loading… Оценувањето, кое првично требаше да трае до 29 ноември, е продолжено до 6 февруари, пренесува Ројтерс. Обвинителите ќе утврдат дали Јамагами ќе биде обвинет за пукањето откакоПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Државниот погреб на поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе, кој беше убиен во обид за атентат, започна во Токио со пристигнувањето на вдовицата која ја носеше урната на нејзиниот сопруг на местото на церемонијата. Loading… Актуелниот јапонски премиер Фумио Кишида ја пречека Акие Абе облечен во црно кимоно и носејќи урнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Јапонија воведе строги безбедносни мерки во главниот град Токио додека се подготвува за утрешниот државен погреб на убиениот поранешен премиер Шинзо Абе, на кој присуствуваат и странски државници. Loading… Полицискиот оддел ќе ги спроведе највисоките безбедносни мерки еквивалентни на оние за време на Олимпијадата и Параолимпијадата во Токио минатата година,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Началникот на јапонската национална полиција Итару Накамура денеска најави дека ќе поднесе оставка за да ја преземе одговорноста за атентатот на поранешниот премиер Шинзо Абе на предизборниот митинг минатиот месец. Loading… Тој не прецизираше кога ќе се повлече. Најавата дојде откако Националната полициска служба објави извештај во кој се наведуваПрочитај повеќе