Северна Ирска

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Северна Ирска предупреди дека личните информации за полицајците, кои ненамерно биле споделени минатата недела, завршиле во рацете на ирска милитантна група, изјави началникот на полицијата. Loading… „Сега сме убедени дека документ со информации за вработени во северноирската полиција е во рацете на дисиденти републиканци“, изјави началникот на северноирскатаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полициската служба на Северна Ирска (ПСНИ) се извини за погрешно откривање на детали во врска со сите 10.000 нејзини вработени. Loading… Полициската федерација на Северна Ирска соопшти дека тоа може да предизвика непроценлива штета, пренесе Би-Би-Си. Како одговор на барањето за слобода на информации, ПСНИ ги објави имињата на ситеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден го навлече гневот на Обединетото Кралство по неодамнешната посета на Северна Ирска. Loading… Американскиот претседател предизвика бурни реакции поради неговиот наводен „антибритански“ став со забелешките во преполниот бар во округот Лоут. Бајден рече дека носел вратоврска шамрок што му ја дал рагбистот Роб Керни, истакнувајќи соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден денеска ќе го посети Белфаст, а во текот на денот ќе се сретне со премиерот на Велика Британија, Риши Сунак. Loading… Се очекува тој да се сретне и со претставници на петте политички партии во Северна Ирска и да одржи говор на Универзитетот Алстер. Ова еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Полицијата во Северна Ирска соопшти дека има информации дека за Велигденски понеделник се планираат „силни“ терористички напади. Loading… Шефот на Полициската служба на Северна Ирска (ПСНИ), Сајмон Бирн, рече дека полицајците ќе бидат на највисока готовност за да се справат со какви било потенцијални закани, во полициската стратегија за којаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Обединетото Кралство и Европската унија потпишаа нов договор за границата меѓу Република Ирска и Северна Ирска, по серијата состаноци и преговори. Loading… Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и британскиот премиер Риши Сунак успеаја да најдат заеднички јазик. И покрај тоа што и двајцата ги истакнаа затегнатите односиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија сѐ уште преговара со Европската унија за промени во трговските аранжмани за Северна Ирска по Брегзит, изјави денеска британскиот премиер Риши Сунак. Loading… Како што јави Ројтерс, договорот не се очекува да биде постигнат оваа недела. Запрашан дали договорот за таканаречениот протокол за Северна Ирска ќе биде објавенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Северна Ирска доцна во петокот ја потресе силна експлозија на бензинска пумпа, при што загинаа најмалку седум лица. Loading… Полицијата досега потврди седум смртни случаи по експлозија на бензинска пумпа во Северна Ирска. Неколку лица сѐ уште се водат како исчезнати и се стравува дека бројот на загинатите може даПрочитај повеќе