Белата куќа мораше да реагира: Бајден направи голема грешка во Северна Ирска

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден го навлече гневот на Обединетото Кралство по неодамнешната посета на Северна Ирска.

Loading...

Американскиот претседател предизвика бурни реакции поради неговиот наводен „антибритански“ став со забелешките во преполниот бар во округот Лоут.

Бајден рече дека носел вратоврска шамрок што му ја дал рагбистот Роб Керни, истакнувајќи со одобрение дека рагбистот „го победил црнците и теновите“.

Тоа е името на полициските сили што беа испратени во Ирска во 1920-тите за да се спротивстави на екстремизмот на Ирската републиканска армија (ИРА). Групата истакнато се појавува во песната „Come Out, Ie Black And Tans“, која сè уште е популарна меѓу ирските бунтовнички бендови.

Групата броеше околу 10.000 полицајци регрутирани да им помагаат на полицијата на островот за време на Ирската војна за независност помеѓу 1919 и 1921 година. Тие беа познати по нивниот брутален пристап кон републиканските напади.

Многумина беа поранешни војници, а нивниот прекар доаѓа од нивните униформи – мешавина од темно зелената боја на РИЦ, која изгледаше црна, и жолтата боја на британската армија.

Примирјето во јули 1921 година го виде островот поделен, при што Северна Ирска остана под британска контрола, а југот се отцепи.

Коментарот предизвика смеа во пабот, но Бајден го навлече гневот на Обединетото Кралство.

Loading...

Многу функционери истакнаа дека тој не ја знае историјата на државата, бидејќи споменува дел од минатото што е болен период за тамошните жители.

Инцидентот се заканува да ги разгори тензиите околу ставот на Бајден за Северна Ирска и Република Ирска. Но, набрзо мораше да реагира и Белата куќа која појасни дека намерата била Бајден да го спомене рагбистот кој го победи тимот на „Ол Блекс“ – тимот на Нов Зеланд.

Наместо тоа, Бајден скандира „Black and Tans“ и ги потсети Ирците на мрачен период во историјата кога две фракции се бореа за државен удар.