Село Табановце

Сподели со своите пријатели

Тринаесет  илегални мигранти од Сирија биле затекнати од полицијата кај кумановското село Табановце, откако таму ги оставиле три возила. Loading… – На 09.12.2023 околу 20.15 часот на автопатот „Пријателство“, на патниот правец од Куманово кон Граничен премин „Табановце“, во близина на с.Табановце, од страна на полициски службеници од Полициската станицаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Три помошни простории од куќа во кумановското село Табановце изгореа во пожар кој избувнал утринава околу два часот по полноќ. Loading…     – На 31.08.2023 во 06.10 часот во СВР Куманово било пријавено дека во атар на село Табановце, кумановско, настанал пожар во кој биле опожарени три помошни просторииПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Малолетно девојче од кумановското село Табановце вчера излетала на локалниот пат додека управувала со мопед, при што е тешко повредена. Loading… – На 04.07.2023 во 17.20 часот било пријавено дека на локален пат во с.Табановце, мопед „педа“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од малолетничка од истото село, излетал надвор одПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во кумановското село Табановце викендов беше поставен крст висок 10,5 метри по повод големиот христијански празник Прочка. Loading…     Станува збор за иницијатива на самите мештани, а со помош на приватни субјекти и физички лица и градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски. – Благодарност до сите правни и физичкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во кумановското село Табановце денеска беа удрени темелите на крст кој ќе се гради во центарот на селото. Loading…     Крстот со големина од 10,5 метри го гради месното население со поддршка од градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски.     Целосната изградба на десетметарскиот крст треба да бидеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жителите на кумановските села Романовце и Табановце повторно реагираа дека е укината железничката линија Скопје-Табановце. Loading… Од ЖРСМ Транспорт АД-Скопје денеска информираа дека причината поради укинувањето на линијата е недостаток на машиновозачи. – Се надеваме дека проблемот ќе се надмине со прием на машиновозачи, изјавија од ЖРСМ Транспорт АД-Скопје. ГраѓанитеПрочитај повеќе