село Оризаре

Сподели со своите пријатели

Две момчиња до село Липково биле приведени под сомнение дека со тврд предмет нападнале мештанин на селото Оризаре. Loading… – На 01.11.2023 во 16.30 часот, полициски службеници од СВР Куманово ги лишиле од слобода Б.А.(18) и Б.И.(19), двајцата од село Липково, затоа што на 31.10.2023 во село Оризаре, липковско, соПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жителите на липковското село Оризари денеска излегоа на протест пред подружницата на ЕВН во Куманово со барање да им се приклучи струја. Loading… Тие останаа без напојување откако мештани на соседно Слупчане вчера ги искршиле трансформаторите оти не даваат ЕВН да влезе во селото кое немилосрдно краде струја. Оризарци бараатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вработените на Корисничкиот енерго-центар на ЕВН во Куманово ги напуштија своите работни места поради загрозена безбедност. Loading… Ова се случи откако мештани на липковското село Оризари им влегоа во просториите со барања компанијата да им пушти струја. – Вработените на КЕЦ Куманово ги напуштија работните места од безбедносни причини иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Жители на липковското село Оризари насилно влегле во просториите на подружницата на ЕВН во Куманово, потврдуваат од компанијата. Loading… Мештаните на Оризари бараат да им се вклучи струја, откако вчера останаа без неа откако несовесните слупчанци искршија трансформатори и предизвикаа голема хаварија која остави без струја шест села и ГППрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Триесет и седумгодишник од липковското село Оризаре бил приведен викендов за издржување казна затвор од осум години и четири месеци. Loading… – На 16.04.2023 во 23.00 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода С.А.(37) од село Оризаре, липковско, информираат од Секторот за внатрешни работи. Како што појаснуваатПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Семејна куќа вчера изгорела во пожар во липковското село Оризаре, информираат денеска од Регионалниот центар за управување со кризи. Loading… Како што посочуваат оттаму, петмина пожарникари со едно противпожарно возило ја започнале интервенцијата во 11:25 часот и околу 12:50 успеале да го локализираат огнот. – Пожарот е локализиран и завршенПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска заедно со градоначалникот на Општина Липково, Еркан Арифи, го посети специјализираниот центар за дневен престој на деца со попреченост, лоциран во населеното место Оризаре. Loading… По приближно една година од добивањето на дозволата за вршење дејност од областа на социјалната заштита, воПрочитај повеќе