Војна во Украина (Page 179)

На 24 февруари 2022 година, Русија започна голема инвазија на Украина, означувајќи голема ескалација на тековната Руско-украинска војна.

Инвазијата започна утрото на 24 февруари, кога Путин најави „специјална воена операција“ за „демилитаризација и денацизирање“ на Украина.

Неколку минути подоцна, проектили и воздушни напади ја погодија цела Украина, вклучувајќи го и главниот град Киев. Следеше голема копнена инвазија од повеќе правци.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски донесе воена состојба и општа мобилизација на сите машки украински државјани меѓу 18 и 60 години. Ним им беше забрането да ја напуштат земјата.

Руските напади првично беа започнати на северниот фронт од Белорусија кон Киев. Северо-источниот фронт кон Харков, јужниот фронт од Крим и југоисточниот фронт од Луганск и Доњецк.

Во текот на март, руското напредување кон Киев запре. Поради големите загуби и силниот украински отпор, руските трупи се повлекоа од Киевската област до 3 април.

На 19 април, Русија започна обновен напад на Донбас, кој се одвива многу бавно. Луганската област беше целосно заземена до 3 јули, додека другите фронтови останаа главно неподвижни.

Во исто време, руските сили продолжија да бомбардираат и воени и цивилни цели далеку од линијата на фронтот. Меѓу нив и Киев, Лавов, Серхиивка во близина на Одеса и Кременчук.

На 20 јули, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров објави дека Русија ќе одговори на зголемената воена помош што Украина ја добива од странство како оправдување на проширувањето на фронтот за „специјални операции“ за да вклучи воени цели и во Запорожската област и во Херсонската област надвор од оригинални цели на областите на регионот Донбас.

Во продолжение последните вести поврзани со Руско-украинска војна.

Сподели со своите пријатели

Украинските сили заземаат одбранбени позиции на истокот на земјата, подготвувајќи се за тешка нова фаза од војната додека рускиот претседател Владимир Путин прогласи победа во повеќемесечната битка за Луганск. Loading… Руското заземање на градот Лисичанск во неделата стави крај на една од најголемите битки во Европа во последните генерации, воПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин денеска на средба со министерот за одбрана Сергеј Шојгу предложи да им се оддаде почит на „сите заслужни учесници во специјалната операција во Украина“. Loading… Путин им честиташе на руските војници кои ја „ослободија“ самопрогласената Луганска народна република (ЛНР), за што Шојгу лично го информираше наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинското знаме повторно се вее над Змискиот остров, од кој руските сили се повлекоа на крајот на минатата недела, соопшти портпаролката на украинската армија. Loading… „Змискиот остров е вратен во јурисдикција на Украина“, изјави портпаролката Наталија Кумениук на прес-конференција. Да потсетиме, минатата недела руските сили се повлекоа од тој стратешкиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Додека војната во Украина продолжува, рускиот претседател Владимир Путин се вклучи во вежба за штракање со нуклеарно оружје, пишува Ричард К. Бетс, професор на Универзитетот Колумбија, за списанието Foreign Affairs. Loading… „Кој ќе се обиде да не спречи, а камоли да се заканува на нашата земја и нејзиниот народ, мораПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Русија има доволно повеќе ракетни системи за уништување град по град, но Украина сепак ќе ги врати изгубените територии, изјави украинскиот претседател Зеленски. Loading… Синоќа Зеленски ја предупреди Москва дека Украина „ќе достигне ниво каде што огнената супериорност на окупаторите ќе биде поништена“, јавува Би-Би-Си. Тој рече дека со зголемувањеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски борбен авион собори Сухој Су-25 на украинските воздухопловни сили во воздушна битка во самопрогласената Народна Република Доњецк, изјави денеска за новинарите портпаролот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков. Loading… Тој рече дека Сухој-25 бил соборен во воздушна битка над населбата Јасна Пољана. Според него, руските воздухопловни, ракетни иПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руски космонаути позираа на Меѓународната вселенска станица (МВС) со знамето на самопрогласената проруска сепаратистичка парадржава на Луганската Народна Република (ЛПР), чија независност ја признаваат само Русија и Сирија. Loading… Фотографијата на својот Телеграм канал ја објави руската државна вселенска агенција Роскосмос со порака во која се слави „ослободувањето“ на Луганск,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин оваа година нема да им го честита Денот на независноста на американскиот претседател Џозеф Бајден и на Американците, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Loading… Тој рече дека причината е што оваа година е врвот на непријателската политика на САД кон Русија, пренесува РИА Новости.Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Папата Франциск ги отфрли информациите дека планира да ја напушти функцијата во блиска иднина, велејќи дека планира да ја посети Канада овој месец и се надева дека ќе може да замине во Москва и Киев што е можно поскоро после тоа. Loading… Во ексклузивното интервју во неговата резиденција во Ватикан,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Советникот на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаило Подољак, претстави список со барања за продолжување на преговорите со Русија. Loading… Ваквиот список следува откако портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека за да се постигне мир, Киев ќе мора да ги прифати руските барања. Меѓту барањата наведени одПрочитај повеќе