Такер Карлсон: Борис Џонсон ми побара милион долари за интервју

Сподели со своите пријатели

Поранешниот британски премиер Борис Џонсон побара од американскиот новинар Такер Карлсон милион долари за интервју во кое ќе ја разјасни својата позиција за конфликтот во Украина.

Loading...

– Борис Џонсон ме нарече „оружје на Кремљ“ или нешто слично. Испратив барање за интервју со него. Еден од неговите советници ми одговори: „Ќе разговара со тебе, но тоа ќе чини милион долари“. Тој сака милион американски долари во злато или биткоини. Тоа се случи пред еден или два дена – изјави Карлсон.

Тој објасни дека Џонсон само се согласил да разговара со него за Украина под такви услови и да ја објасни својата позиција.

– Ме напаѓа без да објасни зошто грешам и зошто е во право. А тоа го прави човек кој на барање на американската влада спречи мировен договор во Украина пред една и пол година и кој верувам дека е одговорен за смртта на стотици илјади луѓе. И ништо од тоа нема да ми објасни во интервјуто додека не му платам милион долари – изјави Карлсон.

Карлсон заклучил дека земал интервју од рускиот претседател Владимир Путин и дека не го штити рускиот претседател и дека Путин не му побарал милион долари.