Германија за помоќно оружје во Украина, но не го споменуваат својот систем „Таурус“

Сподели со своите пријатели

Пратеничките групи на владејачката коалиција во Германија го зголемуваат притисокот врз сопствената влада.

Loading...

Тие бараат испорака на оружје со долг дострел на Украина – но конкретно не го споменуваат германскиот ракетен систем Таурус.

Украина веќе со месеци се надева дека ќе добие германски самонаведувачки ракети Таурус.

Но, владата во Берлин се уште е против тоа.

Сега пратеничката група која владее со т.н „Коалициите на семафорите“ (СПД, Зелените и ФДП) го зголемуваат притисокот врз сојузниот канцелар Олаф Шолц.

Заедно, тие имаат намера да бараат од неговата влада да и достави на Украина повеќе оружје – вклучително и системи кои можат да погодат цели длабоко зад фронтот.

Во барањето на партиите од владејачката коалиција, конкретно не се споменуваат германските ракети Таурус.

Во документот, кој прв го објави неделникот „Шпигел“, а кој во меѓувреме го видоа агенцијата dpa и јавниот сервис АРД, се бара „доставување на дополнително неопходно оружје и муниција со долг дострел на Украина така што земјата ќе може, во согласност со меѓународното право, да изврши насочени напади врз стратешки важни цели во задниот дел на рускиот агресор“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Словачка започна кампања за собирање пари за купување оружје за Украина

Како што се наведува, станува збор за „натамошно зајакнување на копнените сили преку снабдување со оклопни борбени системи и заштитени возила“.

За ова барање овој вторник внатре разговараат пратеничките групи на владејачката коалиција, а за тоа неделава треба да се изјасни германскиот парламент, Бундестагот.

СПД се противи на спомнувањето на Таурус

Во разговорите кои траат со недели, Зелените и ФДП предложија експлицитно таргетирање на ракетите Таурус, но СПД се противи.

Канцеларот Олаф Шолц се уште не дал согласност за испорака на тие ракети и секогаш нагласувал дека Германија е вториот најголем снабдувач на оружје за Украина во одбранбената војна против Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина може да биде поразена до крајот на годината, предупреди ЦИА

Во барањето експлицитно се нагласува дека опсегот на воената помош мора да биде ориентиран кон „повторно воспоставување на целосниот територијален интегритет и суверенитет на Украина“.

Во иднина, Украина мора да биде ставена во позиција да може да изврши напади врз воени цели како што се складишта за муниција, патишта за снабдување и командни центри далеку зад линијата на фронтот за да ги заштити своите војници што е можно подобро од различните напади. на руската армија“, се вели во соопштението.предлог барање.

Франција и Велика Британија веќе испорачуваат крстаречки ракети

Експресно се добредојдени испораките на крстаречки ракети од европските партнери Франција и Велика Британија.

„Употребата на прецизно оружје со долг дострел за одбрана на земјата е во согласност со меѓународното право и е неопходна за заштита на Украина.“

Loading...

Велика Британија и Франција одамна ја снабдуваат Украина со крстосувачки ракети од практично ист тип: Storm Shadow и скалпот, но тие се сметаат за не толку точни и силни како Бикот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Најмалку осум загинати, 25 ранети во руски напад на Украина

Владата во Киев официјално побара испорака уште во мај 2023 година.

Канцеларот Шолц во октомври изјави дека Германија засега нема да го испорача системот.

Причината е стравот дека тие ракети би можеле да бидат искористени за цели на руска територија и дека Русија може да го смета за директен напад во кој е вклучена Германија.

Уште во јануари мнозинството во Бундестагот гласаше против испораката на Таурус во Украина.

Тогаш соодветното барање го поднесе и пратеничката група на опозициските демохристијани (ЦДУ/ЦСУ), но ФДП и Зелените, кои всушност беа за испорака на тоа оружје, го оправдаа своето одбивање со тоа што барањето на демохристијаните беше поврзано со пленарната расправа за годишниот извештај на комесарот за одбрана.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.