Роман Абрамович

Сподели со своите пријатели

Парите на Роман Абрамович, руски претприемач близок до Владимир Путин, биле инвестирани во најмалку пет германски компании, според доверливите документи на кипарската фирма за управување со средства МеритСервус кои го покриваат периодот од 2004 до 2022 година. Loading… Според тие документи, рускиот олигарх бил клиент на кипарската компанија најмалку доПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Канадската влада денеска соопшти дека ќе започне процес на конфискација на имотот на рускиот олигарх Роман Абрамович, вреден 26 милиони долари. Loading… Канада ги презеде неопходните формални и правни чекори за конфискација на имотот на Granit Kapitol Holdings Ltd во сопственост на Абрамович, кој е опфатен со сегашните санкции противПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Велика Британија воведе санкции за четворица руски бизнисмени чии компании се поврзани со војната во Украина, соопшти денеска британското Министерство за надворешни работи. Loading… Меѓу санкционираните се и Александар Абрамов и Александар Фролом, кои Британија ги поврзува со рускиот бизнисмен Роман Абрамович, кој беше санкциониран од Лондон на почетокот наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Шефот на украинската делегација во преговорите со Руската Федерација, Давид Аркамија, изјави дека рускиот олигарх Роман Абрамович одиграл позитивна улога во преговорите, бидејќи првично дејствувал како „неофицијален канал за комуникација“. Loading… „Да бидам искрен, неговата улога е многу позитивна, но не разбирам зошто тој почна да игра јавна улога. НаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

На фотографиите објавени од вчерашните руско-украински преговори во Истанбул, се издвојува едно лице кое се смешка додека биле во тек преговорите. Loading… Санкционираниот милијардер Роман Абрамович официјално не е дел од руската делегација, но очигледно одигра голема улога зад сцената, летајќи меѓу Москва, Киев и Истанбул откако Русија ја нападнаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Кремљ во вторникот ги отфрли наводите дека рускиот милијардер Роман Абрамович бил отруен, велејќи дека тие се невистинити и дел од „информативна војна“. Loading…   Шојгу: Русија ќе одговори на испораката на авиони на НАТО во Украина   Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Абрамович не бил официјален членПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во можното труење на рускиот олигарх Роман Абрамович, најверојатно, бил користен нервен агенс сличен на сарин или новичок, изјави експертот за Телеграф. Loading… Да потсетиме, вчера имаше информации дека Абрамович наводно бил отруен со уште двајца мажи додека присуствувал на мировните преговори во Киев на почетокот на овој месец, иПрочитај повеќе