Рохинџа

Сподели со своите пријатели

Властите во Бангладеш ги истражуваат причините за големиот пожар во бегалскиот камп на Рохинџи, кој остави 12.000 луѓе без засолниште, јави Би-Би-Си. Loading… Нема информации за жртви, но пожарот вчера уништи 2.000 засолништа, откако брзо се прошири низ плинските боци во кујните, соопштија властите. Полицијата истражува дали се работи заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Властите во Бангладеш ги истражуваат причините за големиот пожар во бегалскиот камп на Рохинџи, кој остави 12.000 луѓе без покрив над главата. Loading… Засега нема информации за жртви, но пожарот уништи 2.000 засолништа откако брзо се прошири низ плинските боци во кујните, соопштија официјални лица. Полицијата истражува дали се работиПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР) го повика светот да им помогне на муслиманите Рохинџа заглавени во морето, бидејќи се верува дека најмалку 20 загинале, а стотици отпловиле кон Индонезија по неколку недели летање во Индискиот Океан. Loading… Речиси 500 Рохинџи пристигнале во Индонезија во изминатите шест недели, додекаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Можното потонување на брод со 180 муслимани Рохинџа може да ја направи 2022 година една од најсмртоносните години на море во речиси една деценија за заедницата, соопшти агенција на ОН, додека бегалците се обидуваат да избегаат од очајните услови во камповите во Бангладеш. Loading… Речиси милион Рохинџи од Мјанмар живеатПрочитај повеќе