Се истражува причината за пожарот во најголемиот бегалски камп во светот

Сподели со своите пријатели

Властите во Бангладеш ги истражуваат причините за големиот пожар во бегалскиот камп на Рохинџи, кој остави 12.000 луѓе без засолниште, јави Би-Би-Си.

Loading...

Нема информации за жртви, но пожарот вчера уништи 2.000 засолништа, откако брзо се прошири низ плинските боци во кујните, соопштија властите.

Полицијата истражува дали се работи за саботажа, а едно лице е приведено, јавуваат локалните медиуми.

Се верува дека овој бегалски камп е најголемиот во светот. Во кампот има претежно муслимани Рохинџа кои пребегнале од соседниот, претежно будистички Мјанмар.

Денес, стотици бегалци се вратија во областа Кокс Базар за да видат што би можеле да спасат од урнатините.

Пожарот избувна вчера околу 14:45 часот по локално време и брзо се прошири низ засолништата од бамбус и церада, изјави официјалниот претставник.

Пожарот е ставен под контрола по тричасовна борба

„Околу 2.000 засолништа изгореа, околу 12.000 присилно раселени граѓани на Мјанмар останаа без засолниште“, изјави за AFP Мијанур Рахман, комесар за бегалци во Бангладеш.

Пожарот беше ставен под контрола во рок од три часа, но уништени се најмалку 35 џамии и 21 центар за учење, додаде тој.

Loading...

Хрусикеш Харичандан од Меѓународната федерација на Црвениот крст и Црвената полумесечина изјави за Би-Би-Си дека имало голема штета на кампот.

Ќе биде тешко да се преселат околу 12.000 луѓе погодени од пожарот со оглед на и онака пренаселените услови во „мегакампот“, рече Хардин Ланг од Refugees International.

Обезбедувањето основни услуги за бегалците во другите делови на кампот ќе биде уште еден предизвик бидејќи клиниките и училиштата се уништени.

Помеѓу јануари 2021 година и декември 2022 година, имало 222 пожари во кампови, вклучително и 60 случаи на подметнување пожари, соопшти Министерството за одбрана на Бангладеш во февруари.

Во март 2021 година, во пожар загинаа најмалку 15 луѓе, а раселени околу 50.000 луѓе.