рак

person holding black tablet computer

Сподели со своите пријатели

Премногу мрсна храна и дебелината може да ги влошат шансите за излекување на ракот на дојката, велат кинеските научници во студијата објавена во Американскиот зборник на Националната академија на науките. Loading… Исхраната со висока содржина на масти „е фактор со висок ризик за малигна прогресија на рак преку нарушување наПрочитај повеќе

woman holding test tubes

Сподели со своите пријатели

Научниците кои истражуваат зошто некои видови на рак се во пораст кај помладите велат дека пронашле интересна трага: врска со забрзаното биолошко стареење, пренесува Си-Ен-Ен. Loading… Стареењето е главен фактор на ризик за многу видови на рак, што значи дека колку сте постари, толку е поголема веројатноста да ви сеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се надевам дека вакцините за рак наскоро ќе бидат ефективно користени како методи на индивидуална терапија, рече рускиот лидер. Loading… Рускиот претседател Владимир Путин најави лекови од новата генерација на Форумот за идни технологии во Москва. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руските научници се блиску до создавање вакцина противПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Вакцините против рак би можеле да се направат до 2030 година, судејќи според зборовите на коосновачите на германската фармацевтска компанија Бионтек, Угур Шахин и Озлема Тиречи, чија работа е позната по создавањето вакцина против Ковид за време на пандемијата со американскиот Фајзер. Loading… Сопружниците Шахин и Тиречи велат дека направилеПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Оваа Американка и љубителка на кучиња тврди дека пиењето мокраќа од нејзиното куче и помогнало во чистењето на акните. Лин Лу детално ја објаснува својата теорија зошто тоа било делотворно за неа. – Многумина од вас ме имаат прашано зошто секогаш изгледам така добро, зошто мојата шминка секогаш делува совршеноПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Високите и гојазни мажи се во поголем ризикод агресивниот рак на простата, се наведува во најновите истражувања. Загадувањето е главниот предизвикувач на ракот на белите дробови, дојката и простатата Мажите над 180 см за 21 отсто имаат поголема шанса да заболат од ракот на простата отколку оние кои се пониски.Прочитај повеќе